Harcerskie spotkanie pokoleń

22 lutego, w Dniu Myśli Braterskiej, w sandomierskim Ratuszu odbyła się uroczysta zbiórka instruktorów Hufca ZHP Sandomierz. Harcerze i harcerki – młodsi i starsi – przyjechali z różnych zakątków Polski, by wspólnie uczcić 112 lat harcerstwa sandomierskiego oraz uczestniczyć w otwarciu wyjątkowej wystawy: „Harcerstwo Sandomierskie w czarno-białej fotografii 1912–1992”.

Spotkanie rozpoczęło się od wspólnego odśpiewania Hymnu Harcerskiego i ciepłego powitania przez Komendantkę Hufca, druhnę pwd. Jolantę Ziarko. Modlitwę w intencji zmarłych instruktorów poprowadził ks. Dariusz Sidor. Harcerską gawędę o wartościach i historii ruchu przedstawili członkowie Komisji Historycznej – hm. Ewa Miękina oraz przewodniczący KH, hm. Witold Targowski.

Wzruszające wspomnienia snuli druhowie i druhny, którzy przez dekady tworzyli harcerską historię regionu. Hm. Anna Michalska przywołała swoje harcerskie początki z 1945 roku i moment złożenia Przyrzeczenia Harcerskiego w 1947 roku, który do dziś nosi symbolicznie na mundurze. Hm. Janusz Orawiec opowiedział o poszukiwaniu miejsca na pierwszy obóz w Przebrnie – w tym roku mija 50 lat od tej tradycji. Hm. Stanisław Adamczak przypomniał udział sandomierskich harcerzy w ogólnopolskich akcjach ZHP, jak „Operacja 1001-Frombork” czy „Bieszczady 40”.

Wspólne śpiewanie harcerskich piosenek pod przewodnictwem druhny Renaty Lachowicz i druha Maćka Niemczyckich przeplatało się z opowieściami pełnymi pasji. Swoimi przeżyciami dzielili się także hm. Mariusz Kowalik, hm. Urszula Chabel, phm. Mariusz Jerka, a druh hm. Krzysztof Klimkiewicz przekazał Komendzie bezcenne „Pismo Harcerskie – Harcerz” z 1918 roku. Uroczystość uświetnili także goście z Komendy Kieleckiej Chorągwi ZHP – druhowie hm. Andrzej Rembalski i hm. Adam Massalski – oraz Przewodniczący Rady Miasta Sandomierza, Pan Andrzej Bolewski.

Druga część wydarzenia odbyła się w sali ekspozycyjnej Ratusza. Kurator wystawy, Pan Piotr Kusal, zaprosił uczestników na otwarcie wernisażu, którego dokonał Burmistrz Miasta Sandomierza, Pan Paweł Niedźwiedź. Symboliczne rozwiązanie harcerskiego węzła zainaugurowało pokaz ponad 900 czarno-białych fotografii dokumentujących życie harcerskie w Sandomierzu na przestrzeni 80 lat.

To spotkanie pokoleń, wzruszeń i harcerskiej tożsamości było nie tylko chwilą wspomnień, ale i świadectwem, że harcerstwo żyje w sercach – niezależnie od upływu czasu.