
Wczesne lata i wykształcenie
Urodziła się 17 sierpnia 1948 r. w Korbielicach w powiecie sandomierskim. Była uczennicą Szkoły Podstawowej w Korbielicach i Ossolinie. Naukę kontynuowała w Liceum Ogólnokształcącym w Klimontowie, po ukończeniu którego była Słuchaczką Studium Nauczycielskiego im. Władysława Spasowskiego w Kielcach na kierunku filologia polska. W 1990 r. uzyskała stopień magistra filologii polskiej w Wyższej Szkole Pedagogicznej
w Rzeszowie.
Początki pracy zawodowej
i działalność harcerska
Pracę zawodową rozpoczęła jako nauczycielka w Szkole Podstawowej w Ossolinie gdzie pracowała do 1978 r. Podjęła działalność w ZHP. 27 stycznia 1971 r. złożyła zobowiązanie instruktorskie. Pełniła funkcję drużynowej drużyny zuchowej i harcerskiej przy Szkole Podstawowej w Ossolinie. Była również członkinią Komendy Hufca ZHP w Klimontowie. Pracę zawodową rozpoczęła jako nauczycielka w Szkole Podstawowej w Ossolinie gdzie pracowała do 1978 r. Podjęła działalność w ZHP. 27 stycznia 1971 r. złożyła zobowiązanie instruktorskie. Pełniła funkcję drużynowej drużyny zuchowej i harcerskiej przy Szkole Podstawowej w Ossolinie. Była również członkinią Komendy Hufca ZHP w Klimontowie.


Lata kierowania Hufcem ZHP Sandomierz
W latach 1978-1981 była zastępczynią Komendanta Hufca ZHP w Sandomierzu. W latach 1981-1992 była wybierana na funkcję komendantki tego hufca. Pracowała wówczas etatowo w Komendzie Hufca ZHP w Sandomierzu. Od 1992 r. była nauczycielką języka polskiego w Zespole Szkół Spożywczych w Sandomierzu, pełniła również funkcję zastępcy dyrektora do spraw pedagogicznych w tej szkole. Pełniła również funkcję drużynowej Drużyny Starszoharcerskiej „Trampy”. Od 1986 r. była przewodniczką turystyczną w sandomierskim oddziale PTTK. Cieszyła się bardzo dużym zaufaniem i autorytetem wśród instruktorów ZHP, a także w środowiskach w których pracowała. Była m.in. inicjatorką kampanii sztandarowej hufca ZHP, który w 1983 r. przyjął imię Ziemi Sandomierskiej. W 1980 r. współorganizowała Centralny Zlot ZHP, który odbywał się w Sandomierzu. Dzięki jej zaangażowaniu hufiec pozyskał stałe miejsce obozowania w Przebrnie na Mierzei Wiślanej. Obecnie organizowane są tam obozy i stanice harcerskie. W okresie przynależności hufca sandomierskiego do Chorągwi Tarnobrzeskiej wybierana była do Rady Chorągwi. Współpracowała z organizacjami działającymi na terenie miasta i obecnego powiatu sandomierskiego m.in. z ZNP, TPD, PCK, PTTK, z którymi hufiec wspólnie podejmował działania programowe.


Odznaczenia i wyróżnienia
Za pracę i działalność społeczną wyróżniona była: Złotym /198/, Srebrnym /1981/ Krzyżem Zasługi, Krzyżem „Za Zasługi dla ZHP” /1983/, Odznaką Zasłużony dla Chorągwi Tarnobrzeskiej /1987/, Złotą Odznaką ZNP, Brązową Odznaką im. Janka Krasickiego /1979/, Odznaką Przyjaciel Dziecka /1984/, Odznaką PCK IV stopnia /1989/. Posiadała stopień harcmistrzyni przyznany rozkazem Komendanta Chorągwi Kieleckiej L. 5/75 z 30 czerwca 1975 r.
Ostatnie lata i pamięć po odejściu
Zmarła 8 marca 1998 r. w Sandomierzu. Pochowana została na cmentarzu parafialnym w Goźlicach w powiecie sandomierskim. W ostatniej drodze towarzyszyło jej liczne grono instruktorów ZHP, delegacje drużyn zuchowych i harcerskich. Uroczystości pogrzebowe zawierały wiele elementów ceremoniału harcerskiego. Instruktorzy hufca sandomierskiego ufundowali nagrobek, który został wykonany według projektu harcmistrza Czesława Rączkiewicza – komendanta hufca sandomierskiego. Na płycie nagrobnej poza imieniem, nazwiskiem i stopniem instruktorskim, znajduje się krzyż harcerski.


Źródła
Karta i legitymacja instruktorska hm. Barbary Mazur znajdująca się w biurze Komendy Hufca ZHP w Sandomierzu.
Informacje udzielone autorce przez hm. Bogumiłę Marzec.