![]() Tegoroczne spotkanie przebiegało pod hasłem „Uczmy się być przyjacielem!”. Na początku środowiska wzięły udział w grze terenowej, która składała się z pięciu zadań – W przyjaźni z historią; Pamięci tych, którzy odeszli na wieczną wartę; Chwała i cześć Bohaterom; W przyjaźni ze społecznością lokalną; W przyjaźni z samym sobą.
Wszystkie środowiska przeszły trasę bezbłędnie. Zadania zostały wykonane, a każde środowisko dotarło na linię mety o czasie. W Ośrodku Promocji Akcji Kulturalnej odbyło się podsumowanie działań zuchów i harcerzy podczas gry oraz prezentacja pt. „Dzień Myśli Braterskiej – od początku do dziś”.
W związku ze zbliżającym się świętem wszystkich zuchów – Imieninami Zucha, przygotowaliśmy dla najmłodszych słodką niespodziankę. Na salę wniesiono ogromny tort z płonącymi świecami, bo przecież Raz na cztery lata Zuch jest pępkiem świata! Wspólnie świętowaliśmy ten wyjątkowy dzień.
Dziękujemy wszystkim za przybycie! Do zobaczenia za rok!
ZUCHOWO - HARCERSKI PRZEGLĄD KOLĘD I PASTORAŁEK „PASTUSZKOWIE PRZYBYWAJCIE, JEMU WDZIĘCZNIE PRZYGRYWAJCIE...”
Swoją obecnością zaszczycili nas: dh. phm. Paulina Grębowiec, ksiądz phm. Dariusz Sidor, ksiądz Kamil Woś, dh. phm Danuta Hordyńska, przedstawiciel Nadleśnictwa Gościeradów Przemysław Gierak, dyrektor szkoły Anna Drwal, dyrektor szkoły Beata Sajecka, dh. phm Jolanta Mochol, dh. pwd. Grażyna Ufniarz, dh.phm Mariola Krawczyk, wychowawca klasy IV „a” ZPO w Gościeradowie Agnieszka Kamieniarz, rodzice zuchów i harcerzy.
W tym roku w przeglądzie uczestniczyło 29 wykonawców z trzech Gromad Zuchowych i dwóch Drużyn Harcerskich :11 Gromady Zuchowej z Pisar, Gromady Zuchowej „Leśne Duszki” z Annopola, 19 Gromady Zuchowej „Leśne Skrzaty” z Gościeradowa, 20 Środowiskowej Drużyny Harcerskiej „Nadwiślańskie Trampy” z Annopola, Drużyny Harcerskiej z Gościeradowa. W ich wykonaniu wysłuchaliśmy kolęd tradycyjnych i współczesnych pastorałek w oryginalnych interpretacjach.
Podczas Przeglądu Kolęd i Pastorałek miała miejsce ważna uroczystość. Pani dyrektor Anna Drwal wstąpiła w szeregi naszej Drużyny Harcerskiej. Oficjalnego przyjęcia dokonała dh. phm. Paulina Grębowiec reprezentująca Komendę Hufca ZHP Sandomierz poprzez założenie pani dyrektor chusty w barwach Drużyny Harcerskiej z Gościeradowa.
Wszyscy uczestnicy pięknie wykonali swoje utwory. Otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki ufundowane przez Nadleśnictwo Gościeradów i Firmę Erkado. Wszystkim wykonawcom gratulujemy wielkiego talentu i odwagi. dh. Ewa Wołoszyn.
W dn. 13 stycznia 2016 r. do Miejskiego Zespołu Szkół w Annopolu, przy którym działa gromada i drużyna przybyło na nie ponad pięćdziesiąt osób, by w klimacie wigilijno-noworocznym spędzić ze sobą trochę czasu, przełamać się opłatkiem, pokolędować i lepiej się poznać. W świąteczny nastrój wprowadził nas wzruszający śpiew pastorałek i kolęd w wykonaniu dh. Dominiki. Były bożonarodzeniowe smaki – barszczyk, strucla i inne akcenty. Na wigilii pojawił się także niespodziewany gość. Dołączyła do nas druhna phm. R.Lachowicz z sandomierskiego hufca ZHP. Zuchom rozpoczynającym harcerską przygodę, druhna wręczyła chusty w barwach ich gromady, a wszystkich obdarowała słodyczami. Betlejemskie Światło Pokoju zapłonęło na Ziemi Sandomierskiej 13 grudnia 2015 r. Przywiozła je delegacja harcerzy Hufca ZHP Sandomierz prosto ze stolicy polskich Tatr - Zakopanego. Światło rozpoczęło swoją wędrówkę po Europie podczas nabożeństwa ekumenicznego w Wiedniu z udziałem delegacji skautowych z różnych krajów i przedstawicieli kościołów chrześcijańskich. Do Polski trafiło za sprawą skautów słowackich, którzy 13 grudnia 2015 o godzinie 10.00 w Sanktuarium Maryjnym na Krzeptówkach w Zakopanym, przekazali płomień braterstwa naczelniczce Związku Harcerstwa Polskiego hm. Małgorzacie Sinicy.Rozpoczęła się swoista wędrówka światła miłości, nadziei i wiary po naszym kraju. O godzinie 18.00 13 grudnia 2015 roku dotarło do Sandomierza. 48 osobowa delegacja sandomierskich harcerzy uroczyście wniosła światło do Kościoła św. Michała Archanioła, przekazując je na ręce ks. podharcmistrza Dariusza Sidora. Następnie odbyła się msza św. podczas której ks. Darek w swoim kazaniu nawiązał do historii Betlejemskiego Światełka Pokoju, jak również do tegorocznego hasła „Zauważ człowieka”. Po mszy harcerze dzielili się ogniem, rozprowadzając go na świecach Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom Caritas Diecezji Sandomierskiej, reprezentacjom środowisk harcerskich oraz licznie zebranym mieszkańcom Sandomierza i okolic. Każdy uczestnik uroczystości otrzymał od harcerzy poświęcony w czasie mszy wigilijny opłatek oraz harcerski kalendarz na 2016 rok. Serdecznie dziękuję harcerzom i instruktorom - członkom sandomierskiej delegacji, za podjętą służbę i godną harcerską postawę. Szczególne podziękowania składam Burmistrzowi Miasta Sandomierza panu Markowi Bronkowskiemu za wsparcie finansowe i pomoc w zorganizowaniu wyjazdu delegacji do Zakopanego. Z harcerskim pozdrowieniem CZUWAJ ! hm. Czesław Rączkiewicz
"Wszystko, co nasze"
Podziękowania i wręczenie odznaczeń za harcerską pracę to wzniosły moment tegorocznego spotkania. Druh hm. Czesław Rączkiewicz wręczył odznaki "Za zasługi dla Hufca ZHP Sandomierz" instruktorom sandomierskiego hufca. Złotą odznaką zostali wyróżnieni: dh. phm. Ewa Drzazga, dh. hm. Marzena Kaczor. Odznakę w stopniu srebrnym otrzymali: dh. phm. Jolanta Mochol dh. phm. Mariola Krawczyk, dh. pwd. Grażyna Ufniarz. Wszystkim odznaczonym serdecznie gratulujemy. Następnie komendant hufca przedstawił sprawozdanie z pracy komendanta i komendy hufca za okres mijającej kadencji, swoją opinię na temat pracy komendy hufca wyrazili również Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Hufca dh. phm. Ewa Drzazga oraz dh hm. Dariusz Bińczak – pełnomocnik komendanta kieleckiej chorągwi ZHP , który wysoko oceniał pracę komendanta i komendy hufca. Po dyskusji nad sprawozdaniami, wyrażeniu opinii o dotychczasowej pracy komendy, zjazd udzielił absolutorium ustępującemu komendantowi i komendzie hufca. Podczas zjazdu wyłoniono nowe władze. W wyniku jawnego głosowania komendantem sandomierskiego hufca ZHP na kolejną kadencję został wybrany hm. Czesław Rączkiewicz. Skład nowej komendy hufca stanowią: Zjazd również wybrał składu Komisji Rewizyjnej Hufca : Wytyczeniem nowych kierunków rozwoju, podtrzymaniem tradycji działalności sandomierskiego hufca oraz wypracowaniem programu rozwoju hufca na lata 2015-2019 uczestnicy zjazdu dali wyraz w przyjętej uchwale zjazdu.
Pierwszy weekend października tj. 02-04.10.2015r. to czas harcerskiej sandomierskiej przygody. W imprezie wzięło udział 7 drużyn Nieprzetartego Szlaku: z Rudnika nad Sanem, Kolbuszowej, Jarosławia, Sochaczewa, Łosic i nasza drużyna harcerska SOKOŁY z Sandomierza wraz z Gromadą Zuchową „ Ogniki”. Pierwszego dnia po przyjeździe i zakwaterowaniu odbył się uroczysty apel z udziałem zaproszonych gości: Panią wice. dyr. Ośrodka Rehabilitacyjno Edukacyjnego „ Radość Życia” w Sandomierzu Marią Butkowską, Komendantem Hufca Sandomierz hm Czesławem Rączkiewiczem, Duszpasterzem Harcerzy Diecezji Sandomierskiej hm. ks. Dariuszem Sidorem oraz przedstawicielem Urzędu Miasta Sandomierz z Sekretarzem hm. Andrzejem Gajewskim. W programie znalazło się wiele ciekawych propozycji i atrakcji. ![]() W dniu 30.05.2015 Hufiec Sandomierz zorganizował Dzień Sportu w ramach VII Europejskiego Tygodnia Sportu dla Wszystkich. W programie imprezy znalazły się konkurencje sportowo-ruchowe oraz strzelanie. W rozgrywkach wzięło udział 148 zuchów, harcerzy i instruktorów z sandomierskiego hufca.
![]() Cele organizacyjne zlotu:
W programie warsztatów znalazło się wiele atrakcji, które dały zuchom możliwość rozwinięcia swoich zainteresowań, rozwijania samodzielności, doskonalenia umiejętności komunikacyjnych, zdolności artystycznych, oraz poznania nowych miejsc.
Pierwszego dnia pobytu zuchy wzięły udział w harcerskim spotkaniu przy ognisku, podczas którego poznały każdą z drużyn biorącą udział w projekcie „Gotowi na start”.
Kolejne dni warsztatów obfitowały w różnego rodzaju zajęcia. Zuchy brały udział w zajęciach muzyczno – rytmicznych, podczas których poznawały nowe pląsy i zabawy; w zajęciach malarskich, rozwijających ekspresję plastyczną; oraz w zajęciach komunikacyjnych, w trakcie których zuchy wykonywały plakaty nawiązujące do zdrowego trybu życia. Bardzo ciekawe okazały się zajęcia ekologiczne, dające zuchom możliwość bliskiego spotkania z przyrodą – zuchy samodzielnie łapały za pomocą specjalnych przyrządów drobne owady żyjące na terenie grodu.
|