Przekaż nam 1%

procent_z_napisem

Składki członkowskie

skladki

pomocna_dlon
choragiew_kielecka

 

logo_zhp


herb_sandomierz
logo_mosir

Licznik odwiedzin

Dzisiaj9
W tym miesiącu228
Ogółem87254

LogowanieVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

gra_terenowa_100Pięćdziesięciu uczniów klas IV-VI szkół podstawowych, w tym 20 ŚDH „Nadwiślańskie Trampy” z Annopola i gościnnie Drużyna Harcerska z Gościeradowa 28 października 2016 r. uczestniczyło w grze terenowej ph. „Wszyscy rodzimy się równi”. Organizatorem tej niecodziennej formy edukacyjno-integracyjnej był Miejski Zespół Szkół w Annopolu w ramach programu „Bezpieczna +”. Harcerze stanowili m.in. pomoc organizacyjną tego wydarzenia.

Po rejestracji 8 osobowych patroli, uczestnicy gry spotkali się w sali gimnastycznej na godzinnych zajęciach edukacyjnych o tematyce antydyskryminacyjnej, które poprowadziły: Pani Anna Bieganowska - pracownik naukowy Wydziału Pedagogiki  i Psychologii UMCS oraz Pani Agata Ziobrowska - studentka pedagogiki oraz psychologii, a także coachingu ww. uczelni. Nasi Goście mówiąc o niepełnosprawności, szczególnie o świecie osób niewidomych, skutecznie udowadniali, że choć jest to życiowa trudność, nie musi wcale oznaczać braku aktywności, korzystania z urządzeń technologicznych, jak choćby tel. komórkowy czy laptop. a na pewno nie powinna wiązać się ona z dyskryminacją ze strony otoczenia. Doskonałym potwierdzeniem tego faktu była sama prowadząca – p. A.Ziobrowska – osoba niewidoma. Podczas zajęć zademonstrowano  w jaki sposób możemy być przewodnikiem osoby niewidomej np. podczas przejścia przez ulicę. Przekazane treści, cenne wskazówki i informacje, utwierdziły obecnych w przekonaniu, że choć każdy inny, wszyscy równi.  

O godz. 10.15 sześć patroli ruszyło na trasę gry miejskiej. W oczekiwaniu na start, uczniowie zaproszeni zostali do zabawy z chustą animacyjną, którą poprowadziły szkolne animatorki czasu wolnego – dziewczęta z klas drugich gimnazjum.
Pokonując kolejne kilometry, uczestnicy dotarli do pięciu punktów patrolowych rozlokowanych na terenie Annopola. Tam czekali na nich punktowi – przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego oraz 20 ŚDH „Nadwiślańskie Trampy”, a na ostatnim z punktów także nasi goście z Lublina.
Gracze musieli sprostać zaskakującym wyzwaniom:
- punkt 1 przy sklepie – odczytanie listy produktów spożywczych zapisanych alfabetem Braille’a, a następnie odgadnięcie wskazanego smaku galaretki owocowej (spośród trzech) przy kosztowaniu jej z zamkniętymi oczami;
- punkt 2 – Centrum Kultury w Annopolu - narysowanie rysunku według instrukcji – układ kwadratów, na końcu porównany ze wzorem.
- punkt 3 - leśna polana przu ul. Leśnej - odszyfrowanie hasła zapisanego alfabetem Morse’a, a następnie stworzenie z nim dwuwiersza  o tematyce antydyskryminacyjnej.
- punkt 4 - osiedlowyplac zabaw -  ułożenie puzzli  i odczytanie zapisanego tekstu, łączącego się z tematyką gry.
- punkt 5 – rynek Annopola od ul. Świeciechowskiej - na tym punkcie sprawdzano umiejętność przeprowadzania osoby niewidomej przez ulicę z zastosowaniem, poznanego podczas zajęć instruktażu.
Niespełna dwie godziny później wszystkie patrole zameldowały się na mecie gry. Po takiej aktywności na wszystkich uczestników czekała ciepła grochówka.
Po poczęstunku wszyscy wrócili do sali gimnastycznej, gdzie kontynuowano program. Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej w wykonaniu Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej KSR w Annopolu z jej prezesem Pawłem Borowskim na czele. Po demonstracji strażaków, uczniowie bardzo chętnie ćwiczyli zabiegi resuscytacyjne. Mieli też okazję spróbować, jak wygląda zabezpieczenie poszkodowanego na noszach ratowniczych.
Wyczekiwanym przez uczestników momentem było rozstrzygnięcie gry terenowej. Na podstawie zdobytych punktów, zwycięzca gry została drużyna harcerska z Gościeradowa. Gratulujemy druhnom i druhom z zaprzyjaźnionego środowiska. „Nadwiślańskie Trampy” zajęły drugie miejsce na podium. Na podkreślenie jednak zasługuje fakt, iż wszystkie patrole bardzo dobrze poradziły sobie z przygotowanymi zadaniami. Wszyscy też otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe, wśród których znalazły się: odblaskowy worek, odblaskowa smycz, ołówek, długopis oraz słodycze.

 

Drużynowa

phm. Jolanta Mochol