Przekaż nam 1%

procent_z_napisem

Składki członkowskie

skladki

pomocna_dlon
choragiew_kielecka

 

logo_zhp


herb_sandomierz
logo_mosir

Licznik odwiedzin

Dzisiaj2
W tym miesiącu453
Ogółem82038

bsp_2016-zakopane-0120W dniach 9-11 grudnia 2016 r. blisko 60 osobowa reprezentacja Hufca ZHP Sandomierz uczestniczyła w wyjątkowym wydarzeniu jakim był Zlot Betlejemskiego Światła Pokoju w Zakopanem.

Na dwa tygodnie przed Świętami Bożego Narodzenia do stolicy Polskich Tatr ściągnęło około 2 tysiące zuchów, harcerzy, harcerzy starszych, wędrowników oraz instruktorów naszej organizacji. Od piątkowego wieczoru do niedzieli, zlotowicze uczestniczyli w bogatym programie, bezpośrednio związanym z najważniejszym celem wyprawy – uczestnictwie w przekazaniu Betlejemskiego Światła Pokoju..

Jeszcze w piątek wieczorem zarejestrowaliśmy nasze patrole zuchowe i harcerskie na Zlocie, otrzymując przy tej okazji pakiet zlotowicza, a w nim pamiątkowy button i ekologiczną torbę z hasłem tegorocznej akcji „Odważnie Twórzmy Pokój” oraz bożonarodzeniową świecę Caritas.

 

W sobotę, tuż po śniadaniu wyruszyliśmy z naszej bazy noclegowej w Murzasichle z powrotem Zakopanego, gdzie spędziliśmy czas aż do obiadokolacji. Działania programowe rozpoczęliśmy od uczestnictwa w grach miejskich, dostosowanych do poszczególnych grup wiekowych.

Gra „Szlak Blasku” nawiązywała do tegorocznego hasła BŚP „Odważnie Twórzmy Pokój”, a jej algorytm zachęcał patrole do współpracy między sobą. Jako harcerze wcieliliśmy się w rolę Mieszczan z Frakcji Postępu, których celem było zbudowanie katedry w Dolinie. Z mapą w ręku docieraliśmy – co, nie zawsze było łatwe – do kolejnych Gildii, gdzie czekały na nas twórcze i zaskakujące zadania. Na trasie gry spotykaliśmy innych Mieszczan z Frakcji Tradycji oraz Kultury, handlowaliśmy ze Szlachtą i Adeptami. Jedni zdobywali „Iskry”, a inni „Punkty reputacji”. Wszyscy natomiast mieli możliwość przyznać wybranemu patrolowi „Kartę Lojalności”. O godzinie 13.00 spotkaliśmy się na Placu Niepodległości na ceremonii zamykającej grę. Zuchy – Pielgrzymi uroczyście zapaliły zdobyte przez siebie znicze.

Wzmocniony posiłkiem, patrol harcerzy z 20 ŚDH ” Nadwiślańskie Trampy” z Annopola ruszył dalej – do Gimnazjum nr 1 im. Olgi i Andrzeja Małkowskich, gdzie o godz. 15.00 odbyły się warsztaty duchowe. To spotkanie, w którym wspólnie z nami uczestniczył harcerski patrol z woj. lubuskiego, jeszcze bardziej podniosło naszą energię i chęć, by: „Być bardziej…”. W oparciu o aktywne ćwiczenia doświadczyliśmy, czym jest odwaga, budowanie i pokój. Niestety nie wszystkie środowiska z sandomierskiego hufca – z powodu ograniczonej liczby miejsc – mogły uczestniczyć we wspomnianych warsztatach.

Relaksującym punktem Zlotu był seans filmowy w zakopiańskim kinie „Sokół”. Mieliśmy możliwość obejrzeć niesamowitą i piękną bajkę „Vaiana: Skarb oceanu”.

Zmęczeni, ale zadowoleni późnym wieczorem wróciliśmy do miejsca naszego kwaterunku.

Kulminacyjnym punktem Zlotu było uroczyste przekazania przez skautów słowackich druhnom i druhom z Polski Betlejemskiego Światła Pokoju. Nastąpiło to o godz. 9.00  w kościele Św. Józefa w słowackim Svicie pod Poradem. Nasza delegacja udała się jednak na Polanę Głodówka, gdzie o godz. 12.00 odbyła się Msza Święta z udziałem druhny Naczelniczki hm. M. Sinicy, od której odebraliśmy Ogień z Betlejem. Niespełna dwie godziny później wyruszyliśmy z Głodówki w drogę powrotną do domu. Czuwając, by płomień nie zgasł, z przesłaniem „Odważnie Twórzmy Pokój” w 26. sztafecie BŚP wieczorem dotarliśmy do Sandomierza, Koprzywnicy, Kleczanowa, Annopola i Gościeradowa.

W Zlocie udział wzięły patrole z gromady zuchowej z Annopola i Koprzywnicy oraz harcerze z drużyn w Sandomierzu. Kleczanowie, Gościeradowie i Annopolu. Dziękujemy Komendzie Hufca za dofinansowanie naszego udziału w tym wydarzeniu, a jego uczestnikom za wspólną, niezapomnianą wyprawę.

Najważniejsze zadanie jeszcze przed nami - dzielenie się Światłem, a wraz z nim pokojem, miłością oraz nadzieją w duchu braterstwa i pojednania.

dh. Jolanta Mochol

20 ŚDH „Nadwiślańskie Tramy”