Przekaż nam 1%

procent_z_napisem

Składki członkowskie

skladki

pomocna_dlon
choragiew_kielecka

 

logo_zhp


herb_sandomierz
logo_mosir

Licznik odwiedzin

Dzisiaj12
W tym miesiącu231
Ogółem87257

LogowanieVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

bsp_2016-zakopane-0120W dniach 9-11 grudnia 2016 r. blisko 60 osobowa reprezentacja Hufca ZHP Sandomierz uczestniczyła w wyjątkowym wydarzeniu jakim był Zlot Betlejemskiego Światła Pokoju w Zakopanem.

Na dwa tygodnie przed Świętami Bożego Narodzenia do stolicy Polskich Tatr ściągnęło około 2 tysiące zuchów, harcerzy, harcerzy starszych, wędrowników oraz instruktorów naszej organizacji. Od piątkowego wieczoru do niedzieli, zlotowicze uczestniczyli w bogatym programie, bezpośrednio związanym z najważniejszym celem wyprawy – uczestnictwie w przekazaniu Betlejemskiego Światła Pokoju..

Jeszcze w piątek wieczorem zarejestrowaliśmy nasze patrole zuchowe i harcerskie na Zlocie, otrzymując przy tej okazji pakiet zlotowicza, a w nim pamiątkowy button i ekologiczną torbę z hasłem tegorocznej akcji „Odważnie Twórzmy Pokój” oraz bożonarodzeniową świecę Caritas.

 

W sobotę, tuż po śniadaniu wyruszyliśmy z naszej bazy noclegowej w Murzasichle z powrotem Zakopanego, gdzie spędziliśmy czas aż do obiadokolacji. Działania programowe rozpoczęliśmy od uczestnictwa w grach miejskich, dostosowanych do poszczególnych grup wiekowych.

Gra „Szlak Blasku” nawiązywała do tegorocznego hasła BŚP „Odważnie Twórzmy Pokój”, a jej algorytm zachęcał patrole do współpracy między sobą. Jako harcerze wcieliliśmy się w rolę Mieszczan z Frakcji Postępu, których celem było zbudowanie katedry w Dolinie. Z mapą w ręku docieraliśmy – co, nie zawsze było łatwe – do kolejnych Gildii, gdzie czekały na nas twórcze i zaskakujące zadania. Na trasie gry spotykaliśmy innych Mieszczan z Frakcji Tradycji oraz Kultury, handlowaliśmy ze Szlachtą i Adeptami. Jedni zdobywali „Iskry”, a inni „Punkty reputacji”. Wszyscy natomiast mieli możliwość przyznać wybranemu patrolowi „Kartę Lojalności”. O godzinie 13.00 spotkaliśmy się na Placu Niepodległości na ceremonii zamykającej grę. Zuchy – Pielgrzymi uroczyście zapaliły zdobyte przez siebie znicze.

Wzmocniony posiłkiem, patrol harcerzy z 20 ŚDH ” Nadwiślańskie Trampy” z Annopola ruszył dalej – do Gimnazjum nr 1 im. Olgi i Andrzeja Małkowskich, gdzie o godz. 15.00 odbyły się warsztaty duchowe. To spotkanie, w którym wspólnie z nami uczestniczył harcerski patrol z woj. lubuskiego, jeszcze bardziej podniosło naszą energię i chęć, by: „Być bardziej…”. W oparciu o aktywne ćwiczenia doświadczyliśmy, czym jest odwaga, budowanie i pokój. Niestety nie wszystkie środowiska z sandomierskiego hufca – z powodu ograniczonej liczby miejsc – mogły uczestniczyć we wspomnianych warsztatach.

Relaksującym punktem Zlotu był seans filmowy w zakopiańskim kinie „Sokół”. Mieliśmy możliwość obejrzeć niesamowitą i piękną bajkę „Vaiana: Skarb oceanu”.

Zmęczeni, ale zadowoleni późnym wieczorem wróciliśmy do miejsca naszego kwaterunku.

Kulminacyjnym punktem Zlotu było uroczyste przekazania przez skautów słowackich druhnom i druhom z Polski Betlejemskiego Światła Pokoju. Nastąpiło to o godz. 9.00  w kościele Św. Józefa w słowackim Svicie pod Poradem. Nasza delegacja udała się jednak na Polanę Głodówka, gdzie o godz. 12.00 odbyła się Msza Święta z udziałem druhny Naczelniczki hm. M. Sinicy, od której odebraliśmy Ogień z Betlejem. Niespełna dwie godziny później wyruszyliśmy z Głodówki w drogę powrotną do domu. Czuwając, by płomień nie zgasł, z przesłaniem „Odważnie Twórzmy Pokój” w 26. sztafecie BŚP wieczorem dotarliśmy do Sandomierza, Koprzywnicy, Kleczanowa, Annopola i Gościeradowa.

W Zlocie udział wzięły patrole z gromady zuchowej z Annopola i Koprzywnicy oraz harcerze z drużyn w Sandomierzu. Kleczanowie, Gościeradowie i Annopolu. Dziękujemy Komendzie Hufca za dofinansowanie naszego udziału w tym wydarzeniu, a jego uczestnikom za wspólną, niezapomnianą wyprawę.

Najważniejsze zadanie jeszcze przed nami - dzielenie się Światłem, a wraz z nim pokojem, miłością oraz nadzieją w duchu braterstwa i pojednania.

dh. Jolanta Mochol

20 ŚDH „Nadwiślańskie Tramy”