Przekaż nam 1%

procent_z_napisem

Składki członkowskie

skladki

pomocna_dlon
choragiew_kielecka

 

logo_zhp


herb_sandomierz
logo_mosir

Licznik odwiedzin

Dzisiaj5
W tym miesiącu612
Ogółem76340

swiatelko_19W Sandomierzu harcerze i zuchy przekazali Betlejemskie Światełko Pokoju mieszkańcom miasta i diecezji.

W parafii pw. św. Józefa w Sandomierzu harcerze z miejscowego Hufca ZHP przekazali Betlejemskie Światełko Pokoju bp Krzysztofowi Nitkiewiczowi oraz Markowi Bronkowskiemu Burmistrzowi Sandomierza.

Tydzień temu blisko 60 osobowa reprezentacja Hufca ZHP Sandomierz odebrała Ogień z Betlejem w Zakopanem podczas uroczystego przekazania go przez skautów Słowackich. Sandomierscy harcerze brali także udział w przekazaniu światełka na Polanie Głodówka.

 

 

Sandomierskie spotkanie harcerzy i zuchów z kilku hufców i drużyn z terenu diecezji oraz przybyłych gości rozpoczęło uroczyste wprowadzenie Betlejemskiego Światełka Pokoju do kościoła, gdzie wspólnie modlono się o dar pokoju na świecie oraz w intencji druhów i druhen z terenu diecezji. Mszy św. przewodniczył bp K. Nitkiewicz w asyście miejscowych duszpasterzy i kapelanów harcerskich. - Adwent dobiega końca i można powiedzieć, iż osiągnęliśmy nasz cel, bo za kilka dni będziemy świętowali Boże Narodzenie. Podobnie to światełko z groty betlejemskiej odbyło długą drogę i wreszcie dotarło do mety, jaką w naszym przypadku jest Sandomierz. Jednak zgodnie z zasadą skautów i harcerzy na całym świecie, docieramy do mety po to, aby wyruszyć zaraz w dalszą drogę. Przed nami jeszcze wiele do zrobienia, zaczynając od budowania pokoju we własnym sercu i wokół siebie. Nie oglądajmy się na innych. Uczyńmy to dla siebie, dla Polski, dla świata. Pamiętajmy o syryjskim Aleppo oraz o innych miejscach, gdzie toczy się wojna. Dajmy przykład, że przy pomocy Chrystusa pokój jest możliwy i piękny – apelował podczas homilii bp K. Nitkiewicz.

Komendant hufca hm. Czesław Rączkiewicz podziękował harcerzom i wychowawcom za całoroczną pracę oraz złożył wszystkim świąteczne życzenia.

Po Mszy św. biskup poświęcił opłatki, które harcerze zabrali do swoich hufców i drużyn, aby podzielić się nim podczas harcerskich wigilii. Następnie druhowie i zuchy z drużyn z terenu diecezji oraz Strzelcy i mieszkańcy miasta odbierali z rąk harcerzy Ogień z Betlejem, aby zanieść je w swoje środowiska oraz do swoich rodzin wraz z przesłaniem pokoju, jakie niesie narodzenie Bożego Syna.

W tym roku Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Polski już po raz dwudziesty piaty.  Światło wędruje do wszystkich chorągwi, hufców i środowisk harcerskich, a za ich pośrednictwem do urzędów, instytucji, samorządów oraz mieszkańców miast i wsi.

tekst i foto: ks. Tomasz Lis