Przekaż nam 1%

procent_z_napisem

Składki członkowskie

skladki

pomocna_dlon
choragiew_kielecka

 

logo_zhp


herb_sandomierz
logo_mosir

Licznik odwiedzin

Dzisiaj6
W tym miesiącu206
Ogółem87232

LogowanieVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

 

ndp_20171 marca 2017 obchodziliśmy ustanowiony w 2011 roku Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Przywołując do naszej świadomości i oddając należyte miejsce żołnierzy antykomunistycznego podziemia w historii walki o pełną wolność Polski, 2.03.2017 r. harcerze z 20 ŚDH „Nadwiślańskie Trampy” przeprowadzili w Miejskim Zespole Szkół w Annopolu akcję informacyjną.

Wpisując się w organizowane od kilku dni w całym kraju uroczystości, tego dnia druhny i druhowie przyszli do szkoły w koszulkach drużyny. Przez radiowęzeł odczytano tekst o losach żołnierzy podziemia po zakończeniu II wojny światowej oraz prezentowano utwory muzyczne poświęcone takim postaciom jak Rotmistrz Witold Pilecki „Witold”/”Druh”, Zygmunt Szendzielarz "Łupaszko", Hieronim Dekutowski "Zapora", Danuta Siedzikówna „Inka” i  innym Niezłomnym.

Kim byli Żołnierze Wyklęci?

Żołnierze Wyklęci to żołnierze, którzy po rozwiązaniu Armii Krajowej w 1945 roku nie złożyli broni, podejmując swoje działania aż do 1963. To polski powojenny, podziemny, niepodległościowy i antykomunistyczny ruch partyzancki, stawiający opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR.

Przez lata pamięć o czynie zbrojnego oporu wobec narzucanej Polsce władzy była wymazywana bądź przekłamywana poprzez sprowadzanie jej do przypadków rabunków albo jednostkowo dokonywanych zbrodni. Żołnierzy z lasu próbowano skazać na jeszcze gorszą karę - na zapomnienie i pogardę. Tysiące rodzin żołnierzy podziemia nigdy nie otrzymało nawet informacji o dacie śmierci czy miejscu pochówku najbliższej osoby.Ostatni członek zbrojnej walki – Józef Franczak ps. „Lalek” zginął na lubelszczyźnie. osiemnaście lat po wojnie – 21 października 1963 roku.Proces przywracania publicznej pamięci Żołnierzy Niezłomnych oficjalnie rozpoczął się w 1995 r. poprzez nadanie przez ówczesnego prezydenta RP Lecha Wałęsę Orderu Orła Białego Stefanowi Korbońskiemu, jednemu z przywódców podziemia w jego pierwszych miesiącach.

Cześć Waszej pamięci Żołnierze Wyklęci !