Przekaż nam 1%

procent_z_napisem

Składki członkowskie

skladki

pomocna_dlon
choragiew_kielecka

 

logo_zhp


herb_sandomierz
logo_mosir

Licznik odwiedzin

Dzisiaj0
W tym miesiącu451
Ogółem82036

 

ndp_20171 marca 2017 obchodziliśmy ustanowiony w 2011 roku Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Przywołując do naszej świadomości i oddając należyte miejsce żołnierzy antykomunistycznego podziemia w historii walki o pełną wolność Polski, 2.03.2017 r. harcerze z 20 ŚDH „Nadwiślańskie Trampy” przeprowadzili w Miejskim Zespole Szkół w Annopolu akcję informacyjną.

Wpisując się w organizowane od kilku dni w całym kraju uroczystości, tego dnia druhny i druhowie przyszli do szkoły w koszulkach drużyny. Przez radiowęzeł odczytano tekst o losach żołnierzy podziemia po zakończeniu II wojny światowej oraz prezentowano utwory muzyczne poświęcone takim postaciom jak Rotmistrz Witold Pilecki „Witold”/”Druh”, Zygmunt Szendzielarz "Łupaszko", Hieronim Dekutowski "Zapora", Danuta Siedzikówna „Inka” i  innym Niezłomnym.

Kim byli Żołnierze Wyklęci?

Żołnierze Wyklęci to żołnierze, którzy po rozwiązaniu Armii Krajowej w 1945 roku nie złożyli broni, podejmując swoje działania aż do 1963. To polski powojenny, podziemny, niepodległościowy i antykomunistyczny ruch partyzancki, stawiający opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR.

Przez lata pamięć o czynie zbrojnego oporu wobec narzucanej Polsce władzy była wymazywana bądź przekłamywana poprzez sprowadzanie jej do przypadków rabunków albo jednostkowo dokonywanych zbrodni. Żołnierzy z lasu próbowano skazać na jeszcze gorszą karę - na zapomnienie i pogardę. Tysiące rodzin żołnierzy podziemia nigdy nie otrzymało nawet informacji o dacie śmierci czy miejscu pochówku najbliższej osoby.Ostatni członek zbrojnej walki – Józef Franczak ps. „Lalek” zginął na lubelszczyźnie. osiemnaście lat po wojnie – 21 października 1963 roku.Proces przywracania publicznej pamięci Żołnierzy Niezłomnych oficjalnie rozpoczął się w 1995 r. poprzez nadanie przez ówczesnego prezydenta RP Lecha Wałęsę Orderu Orła Białego Stefanowi Korbońskiemu, jednemu z przywódców podziemia w jego pierwszych miesiącach.

Cześć Waszej pamięci Żołnierze Wyklęci !