Przekaż nam 1%

procent_z_napisem

Składki członkowskie

skladki

pomocna_dlon
choragiew_kielecka

 

logo_zhp


herb_sandomierz
logo_mosir

Licznik odwiedzin

Dzisiaj22
W tym miesiącu898
Ogółem78177

zlot_sw_jerzego_2017_102Ponad 220 zuchów, harcerzy, drużynowych i instruktorów ZHP, 22 kwietnia 2017 r. spotkało się na Porytowym Wzgórzu k. Janowa Lubelskiego na Diecezjalnym Zlocie Świętego Jerzego. Podczas patronalnego święta harcerzy, Hufiec ZHP reprezentowały środowiska zuchowe i harcerskie z Annopola, Dwikóz, Gościeradowa oraz Samborca. Zgodnie z harcerskim zwyczajem, Zlot rozpoczęto apalem przed monumentalnym pomnikiem upamietniającym największą bitwę partyzancką na ziemiach polskich. W czasie wojen Lasy Janowskie były bowiem schronieniem dla powstańców i partyzantów. Chwile później, podzieleni na drużyny, ruszyliśmy w głąb lasu, który doskonale pamięta zwycięską bitwę połączonych sił polskich i radzieckich partyzantów z nieproporcjonalnie liczebniejszymi oddziałami Wehrmachtu, stoczoną 14 czerwca 1944 roku.               
O tamtym dniu w bardzo interesujący sposób opowiedział nam zaproszony żołnierz. Tak ropoczęliśmy kilkugodzinną wędrówkę patroli po Parku Krajobrazowym. Podążając czerwonym szlakiem, realizowaliśmy zadania przygotowane przez wcielających się w rolę oczekujących od nas pomocy partyzantów. Druhny i druhowie z Niska sprawdzali nasze harcerskie sprawności i czujność przy takich zadaniach jak: ułożenie stosu ogniskowego, ukrycie wiadomości, rozbicie namiotu z pałatek, transport rannego, odszukanie zrzutów po określeniu ich położenia z użyciem kompasu, odszyfrowanie wiadomości nadanej alfabetem Morsea. Dodatkowe emocje pojawiły się podczas spotkania z "niemieckimi żołnierzami". Biorąc pod uwagę fakt w jak historycznym miejscu jesteśmy, nie zabrakło punktów, na których wzbogaciliśmy swoją wiedzę o wydarzeniach z czasów II wojny światowej. Po 3,5 godz. dotarliśmy do wsi Szklarnia, gdzie czekał na nas pyszny bigos i śpiewy przy ognisku. O 16.00 wszyscy uczestnicy Zlotu przemieścili się na uroczysko Kruczek - miejsce partyzanckich zbiórek, przesiąknięte historią wojenną. Obecnie przystrojone w drewniane kapliczki, z kaplicą św. Antoniego, upamiętniającą według legendy pobyt świętego w tych okolicach, gdzie zatrzymał się na odpoczynek. Finalnym punktem naszego świętowania była Msza Św. pod przewodnictwem kapelana diecezjalnego zuchów i harcerzy ks. Dariusza Sidora, podczas której dziękowaliśmy Bogu za towarszyszącą nam bezdeszczową, słoneczną pogodę. W tej leśnej scenerii ze Zlotowiczami spotkał się także Ks. biskup Krzysztof Nitkiewicz, który pogawędził z nami o postaci Patrona harcerzy– Świętym Jerzym.
Przed godziną 17-tą, przyjemnie zmęczeni, ruszyliśmy w drogę powrotną do domu.
Harcerze lubią tak aktywne spędzanie weekendów :)
Drużynowa
20 ŚDH "Nadwiślańskie Trampy"