Przekaż nam 1%

procent_z_napisem

Składki członkowskie

skladki

pomocna_dlon
choragiew_kielecka

 

logo_zhp


herb_sandomierz
logo_mosir

Licznik odwiedzin

Dzisiaj22
W tym miesiącu898
Ogółem78177


IMG_20171116_154004Tegoroczna harcerska akcja "Znicz Pamięci", zorganizowana przez 20 ŚDH "Nadwiślańskie Trampy" wpisuje się w inicjatywę Hufca ZHP Sandomierz ph. "SZTAFETA PAMIĘCI NA 100-LECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI". Dziękujemy wszystkim uczniom Publicznej Szkoły Podstawowej im. ks. Józefa Poniatowskiego w Annopolu, którzy przekazali blisko 40 zniczy, by upamiętnić tych, którzy zapłacili najwyższą cenę za obronę polskich granic. Między 11 a 25 listopdada 2017 r. druhny i druhowie, podzieleni na patrole odwiedzili kilka miejscowości w naszej gminie, oddając przy mogiłach żołnierskich i powstańczych należny hołd poległym w różnych bitwach o wolność naszej Ojczyzny oraz ofiarom dwóch wojen światowych. Tuż po lokalnych uroczystościach Narodowego Święta Niepodległości udaliśmy się na cmentarz parafialny w Annopolu. Znicz pamięci oraz biało-czerwone chorągiewki pozostawiliśmy na mogile zbiorowej żołnierzy z 1914 r. oraz grobie, który upamiętnia bohaterów oraz ofiary II wojny światowej. W godzinach popołudniowych, 16 listopada ruszyliśmy do Borowa. Uporządkowaliśmy z wypalonych zniczy mogiłę powstańczą poległych na polu chwały w 1963 roku oraz zbiorową mogiłę ludności Borowa i okolicznych wiosek, pomordowanych w czasie okupacji hitlerowskiej 2 lutego 1944 roku. I tu zapłonęły akcyjne znicze, a zatknięte chorągiewki w barwach narodowych były dodatkowym akcentem pamięci o niepodległościowych zrywach i krwawych kartach naszej historii. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Opoce Dużej, by zapalić znicze na pomniku poległych w walce z hitlerowskim okupantem w latach 1938-1945. W sobotę, 25 listopada kolejny patrol "Nadwiślańskich Trampów" wyruszył do Dąbrorowy. W tamtejszym lesie znajdują się cztery nasypy ziemne i wysoki drewniany krzyż - miejsce pochówku poległych w bitwie kraśnickiej z 1914 roku. W najbliższych dniach do akcji włączą się zuchy z 18 GZ "Leśne Duszki", które ze zniczami pomaszerują do lasu Kokoszka, gdzie na skraju witają nas mogiły żołnierzy I wojny światowej. CHWAŁA I CZEŚĆ BOHATEROM!

Drużynowa phm.J.Mochol