Przekaż nam 1%

procent_z_napisem

Składki członkowskie

skladki

pomocna_dlon
choragiew_kielecka

 

logo_zhp


herb_sandomierz
logo_mosir

Licznik odwiedzin

Dzisiaj7
W tym miesiącu226
Ogółem87252

LogowanieVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

bsp_zakopane_105W piątek, 15 grudnia 2017 r. 103 osobowa reprezentacja zuchów, harcerzy i instruktorów sandomierskiego Hufca wyruszyła do Zakopanego, które na niespełna dwa tygodnie przez Świętami Bożego Narodzenia stało się stolicą Betlejemskiego Światła Pokoju.
Do ośnieżonego Zakopanego zjechało się ponad 2,5 tysiąca harcerzy z całej Polski, by po raz 27. odebrać od skautów słowackich Ogień z Betlejem.

Sztafeta Światła to już nieodłączny element adwentowego oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia, symbol braterstwa, pojednania, jedności, nadziei i pokoju. Idea BŚP wpisana jest także w obierane corocznie hasło akcji. W tym roku brzmiało ono: W TOBIE JEST ŚWIATŁO. Z tą myślą przeżyliśmy – niektórzy po raz kolejny - wspaniałą harcerską przygodę na Betlejemskim Zlocie. Późnym wieczorem dotarliśmy do sztabu BŚP w Schronisku na Głodówce, gdzie zarejestrowaliśmy nasze patrole i odebraliśmy zlotowe pakiety. Tu też uczestniczyliśmy w ogniobraniu, które oficjalnie rozpoczynało Zlot. Przy watrze można było posłuchać tradycyjnych góralskich śpiewów i podziwiać taniec młodych mieszkańców tego regionu. Po wielogodzinnej podróży, nieco zmęczeni, ale w pogodnym oczekiwaniu na wydarzenia kolejnego dnia, zakwaterowaliśmy się w Domu Wypoczynkowym w Małym Cichym.


W sobotę, po śniadaniu ruszyliśmy z powrotem do Zakopanego. Od godz. 10.00 – do 16.00  uczestniczyliśmy w grze miejskiej, docierając do charakterystycznych punktów i odkrywając mniej znane miejsca stolicy Polskich Tatr. Czekało na nas wiele zaskakujących wyzwań jak np. zagranie na gitarze utworu Karola Szymanowskiego, odegranie scenki z bajki „Przygody Koziołka Matołka” czy wykonanie „bojowej” fotografii. Charakterystycznym elementem gry było zbieranie QR kodów, które miały swoją wartość punktową i kryły w sobie kolejne zadania. W zimowej scenerii nasze patrole przemierzyły wiele kilometrów. To nie był jednak koniec wrażeń tego dnia. Po obiadokolacji i chwili relaksacji w naszej bazie noclegowej udaliśmy się do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach na kulminacyjne wydarzenia Zlotu. Tłumy ludzi przybyły tu na Koncert Światła, podczas którego wystąpił znany harcerskiemu środowisku zespół „Cisza Jak Ta”. Kolejne patrole docierały aż do godziny 23.00. W nocy w Sanktuarium odprawiona została Msza Święta, celebrowana przez kapelanów harcerskich, z udziałem władz centralnych ZHP. Podczas Mszy Św. skauci słowaccy przekazali polskim harcerzom, odebrane z Wiednia, Betlejemskie Światło Pokoju.  Delegacje z naszego Hufca przyjęły Ogień od Naczelniczki ZHP hm. Anny Nowosad. Mocno zziębnięci, zmęczeni całodniową i nocną aktywnością, ale przy tym szczęśliwi wróciliśmy na nocleg.
W niedzielny poranek wzięliśmy udział w warsztatach profilaktycznych pt. „W Tobie jest Światło - młodość bez uzależnień”. Przeprowadzone przez jedną z drużynowych zajęcia były okazją do refleksji o tym, na ile w nas samych jest Światło; jakie wartości, postawy i cechy człowieka świadczą o tym, że jest on zorientowany na Światło, ale też jak może ono zmieniać nas samych i nasze otoczenie. Podczas wymagających współpracy ćwiczeń, zwrócono uwagę na sprawę trzeźwości, wolności od uzależnień – wartości wpisanej w 10. punkt Prawa Harcerskiego. Przed godz. 11- tą opuściliśmy Małe Ciche, ruszając w drogę powrotną do domu. To nie był jednak ostatni punkt programu naszej wyprawy. Podjęliśmy bowiem wyzwanie zaniesienia Betlejemskiego Światła do wszystkich, którzy pragną przeżyć bożonarodzeniową radość.

 

W niedzielę, 17 grudnia o godz. 18.00 wszyscy uczestnicy Zlotu wzięli udział w Mszy Świętej pod przewodnictwem Ks. biskupa Krzysztofa Nitkiewicza w kościele św. Michała w Sandomierzu. Wszyscy przybyli do sandomierskiej świątyni otrzymali drobne podarunki przygotowane przez Komendę Hufca  i Burmistrza Sandomierza – świecę Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, opłatek i sianko na wigilijny stół, a zuchy oraz harcerze także słodycze.


Udział w Betlejemskim Zlocie zakończyliśmy późnym wieczorem z ogromem wrażeń i wspomnień. Do swoich środowisk i domów wróciliśmy z Betlejemskim Światłem Pokoju – symbolem braterstwa, pokoju i pojednania. Do Świąt Bożego Narodzenia kontynuować będziemy Sztafetę Światła, przekazując Płomień do parafii, szkół, urzędów, szpitali, dzieląc się przy tym radosną nowiną i krzewiąc uniwersalne wartości.

W Zlocie w Zakopanem udział wzięły środowiska zuchowe i harcerskie z: Sandomierza, Dwikóz, Kleczanowa, Annopola, Grabówki, Gościeradowa oraz Liśnika Dużego.

Serdecznie dziękujemy Burmistrzowi Sandomierza panu Markowi Bronkowskiemu, Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Annopolu oraz Wójtowi Gminy Dwikozy panu Markowi Łukaszek za dofinansowanie powyższego przedsięwzięcia.

Czuwaj!

phm. Jolanta Mochol

drużynowa 20 ŚDH

„Nadwiślańskie Trampy” - Annopol