Przekaż nam 1%

procent_z_napisem

Składki członkowskie

skladki

pomocna_dlon
choragiew_kielecka

 

logo_zhp


herb_sandomierz
logo_mosir

Licznik odwiedzin

Dzisiaj12
W tym miesiącu231
Ogółem87257

LogowanieVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

Przywracanie pamięci i należnego miejsca w drodze ku niepodległości Żołnierzom nazywanym Wyklętymi to powinność tych, którzy dziś cieszą się wolnością - czyli nas wszystkich. W dn. 20.01.2018 r. w Annopolu odbyły się uroczystości związane z 70. rocznicą śmierci Tadeusza Radwańskiego ps.” Kostek”, żołnierza Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych. W to lokalne, patriotyczne wydarzenie aktywnie włączyła się 20 ŚDH „Nadwiślańskie Trampy”. Uroczystości rozpoczęła Msza św. w kościele parafialnym pw. Św. Joachima i Anny, sprawowana pod przewodnictwem ks. Ryszarda Juraka. Zebrani mieli okazję przybliżyć sobie nie tylko postać „Kostka”, zakatowanego trzy lata po wojnie w wieku 22 lat w sztumskim więzieniu, ale losy wielu żołnierzy AK i NSZ, którzy wiele lat musieli czekać na rehabilitację i uznanie za bohaterów w walce o wolność naszej Ojczyzny. Nie zabrakło odniesienia do czasów nam współczesnych - żyjąc w niepodległej Polsce, nie można zapominać o swoich korzeniach, tożsamości i wartościom ze sztandarów: Bóg, Honor, Ojczyzna. W dalszej części uroczystości, z towarzyszeniem lubelskiej orkiestry Wojska Polskiego przemaszerowaliśmy na annopolski cmentarz. Tu, po odśpiewaniu Hymnu Państwowego dokonano poświęcenia pamiątkowej tablicy na grobie Tadeusz Radwańskiego. W takich okolicznościach nie mogło zabraknąć salw honorowych oraz apelu poległych. Wśród składanych wiązanek i kwiatów, w imieniu społeczności dwóch szkół: Publicznej Szkoły Podstawowej im. Ks. Józefa Poniatowskiego w Annopolu oraz Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Annopolu wieniec złożyła delegacja druhen z „Nadwiślańskich Trampów”. Siostrzeniec „Kostka” Pan Waldemar Wroński w imieniu rodziny podziękował zebranym za obecność i możliwość wypełnienia danej obietnicy – przywrócenia dobrego imienia Tego żołnierza.

W Centrum Kultury w Annopolu na uczestników niecodziennego wydarzenia czekała wojskowa grochówka i ciepła herbata. Po poczęstunku w sali kinowej odbył się wykład historyczny wygłoszony przez dr. Rafała Drabika z IPN Lublin na temat formacji wojskowych NSZ, a po nim przedpremierowa projekcja filmu „Obława” autorstwa Mirosława Bednarza.

Sobotnie uroczystości odbyły się pod patronatem Wojewody Lubelskiego, Instytutu Pamięci Narodowej oraz  kpr. Wojska Polskiego Jana Jastrzębskigo.

Udział w tej żywej lekcji historii to kolejny krok w harcerskiej „Sztafecie Pamięci na 100-lecie Odzyskania Niepodległości”,  którą to rocznice świętować będziemy w rozpoczętym 2018 roku.

Cześć i chwała bohaterom !

Drużynowa 20 ŚDH

„Nadwiślańskie Trampy”

phm. Jolanta Mochol