Przekaż nam 1%

procent_z_napisem

Składki członkowskie

skladki

pomocna_dlon
choragiew_kielecka

 

logo_zhp


herb_sandomierz
logo_mosir

Licznik odwiedzin

Dzisiaj0
W tym miesiącu451
Ogółem82036

26731165_1611205272235221_1375832712227266563_n1 marca w całym kraju przywoływano pamięć Żołnierzy Niezłomnych. Nie inaczej było i w naszym środowisku. W tym dniu w PSP w Annopolu odbył się apel okolicznościowy ph "Waszej Pamięci Żołnierze Wyklęci" przygotowany przez druhny z 20 ŚDH "Nadwiślańskie Trampy". Społeczność szkolna w skupieniu wysłuchała krótkiej informacji o żołnierzach antykomunistycznego, niepodległościowego podziemia. Przekaz wzmocniony został utworami zespołu historyczno-patriotycznego "Forteca".

1 marca 2018 r. był dniem mundurowym dla annopolskie drużyny. Przygotowano także teamtyczną gazetkę poświęconą "Żołnierzom Wyklętym".

Żołnierze Wyklęci, to Ci, którzy po rozwiązaniu Armii Krajowej w 1945 roku nie złożyli broni, podejmując swoje działania aż do roku 1963. To polski powojenny, niepodległościowy ruch partyzancki, stworzony przez tych, którzy nie godzili się na sowietyzację Polski i podporządkowanie jej Związkowi Radzieckiemu.

Za takie działania czekało tylko jedno – tortury i śmierć. Żołnierzy z lasu próbowano skazać na jeszcze gorszą karę - na zapomnienie i pogardę. Tysiące rodzin żołnierzy podziemia nigdy nie otrzymało nawet informacji o dacie śmierci czy miejscu pochówku najbliższej im osoby.

Ostatni członek zbrojnej walki – sierżant Józef Franczak ps. „Lalek” poległ na lubelszczyźnie osiemnaście lat po wojnie.

Przez lata pamięć o czynie zbrojnego oporu wobec narzucanej Polsce władzy była wymazywana i przekłamywana. Stąd określenie „Żołnierze Wyklęci”, choć właściwsze jest dla nich miano „Żołnierze Niezłomni”.

Proces przywracania publicznej pamięci Żołnierzy Niezłomnych oficjalnie rozpoczął się w 1995 r. Inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia nowego święta podjął w 2010 roku prezydent Lech Kaczyński.

Od 2011 roku, 1 marca ustanowiony jest Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych, by uczcić walkę, ofiary, ból i cierpienie, jakich doznawali przez wiele lat żołnierze drugiej konspiracji.

Cześć i chwała bohaterom!

Drużynwa

phm. Jolanta Mochol