Przekaż nam 1%

procent_z_napisem

Składki członkowskie

skladki

pomocna_dlon
choragiew_kielecka

 

logo_zhp


herb_sandomierz
logo_mosir

Licznik odwiedzin

Dzisiaj11
W tym miesiącu230
Ogółem87256

LogowanieVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

26731165_1611205272235221_1375832712227266563_n1 marca w całym kraju przywoływano pamięć Żołnierzy Niezłomnych. Nie inaczej było i w naszym środowisku. W tym dniu w PSP w Annopolu odbył się apel okolicznościowy ph "Waszej Pamięci Żołnierze Wyklęci" przygotowany przez druhny z 20 ŚDH "Nadwiślańskie Trampy". Społeczność szkolna w skupieniu wysłuchała krótkiej informacji o żołnierzach antykomunistycznego, niepodległościowego podziemia. Przekaz wzmocniony został utworami zespołu historyczno-patriotycznego "Forteca".

1 marca 2018 r. był dniem mundurowym dla annopolskie drużyny. Przygotowano także teamtyczną gazetkę poświęconą "Żołnierzom Wyklętym".

Żołnierze Wyklęci, to Ci, którzy po rozwiązaniu Armii Krajowej w 1945 roku nie złożyli broni, podejmując swoje działania aż do roku 1963. To polski powojenny, niepodległościowy ruch partyzancki, stworzony przez tych, którzy nie godzili się na sowietyzację Polski i podporządkowanie jej Związkowi Radzieckiemu.

Za takie działania czekało tylko jedno – tortury i śmierć. Żołnierzy z lasu próbowano skazać na jeszcze gorszą karę - na zapomnienie i pogardę. Tysiące rodzin żołnierzy podziemia nigdy nie otrzymało nawet informacji o dacie śmierci czy miejscu pochówku najbliższej im osoby.

Ostatni członek zbrojnej walki – sierżant Józef Franczak ps. „Lalek” poległ na lubelszczyźnie osiemnaście lat po wojnie.

Przez lata pamięć o czynie zbrojnego oporu wobec narzucanej Polsce władzy była wymazywana i przekłamywana. Stąd określenie „Żołnierze Wyklęci”, choć właściwsze jest dla nich miano „Żołnierze Niezłomni”.

Proces przywracania publicznej pamięci Żołnierzy Niezłomnych oficjalnie rozpoczął się w 1995 r. Inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia nowego święta podjął w 2010 roku prezydent Lech Kaczyński.

Od 2011 roku, 1 marca ustanowiony jest Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych, by uczcić walkę, ofiary, ból i cierpienie, jakich doznawali przez wiele lat żołnierze drugiej konspiracji.

Cześć i chwała bohaterom!

Drużynwa

phm. Jolanta Mochol