Rejestracja on-line

rejestracja_x160

Przekaż nam 1%

procent_z_napisem

Składki członkowskie

skladki

pomocna_dlon
choragiew_kielecka

 

logo_zhp


herb_sandomierz
logo_mosir

Licznik odwiedzin

Dzisiaj45
W tym miesiącu144
Ogółem86082

LogowanieVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

dyplom_zakonczenia_2018Rok 2018 jest szczególnym rokiem nie tylko dla naszej ojczyzny, ale również dla Związku Harcerstwa Polskiego. W tym roku mają miejsce dwa ważne jubileusze: 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę oraz 100-lecie Harcerstwa.Według różnych źródeł, formalnie Związek Harcerstwa Polskiego powstał na zjeździe zjednoczeniowym w Lublinie w listopadzie 1918.

Komenda Hufca ZHP Sandomierz, wykazując się pomysłowością, wyszła z inicjatywą, aby tegoroczne Zakończenie Roku Harcerskiego było bardziej uroczyste niż zwykle i aby zapadło w pamięć zuchom i harcerzom ze środowisk przynależnych do naszego Hufca. I tak powstał pomysł zorganizowania gry terenowej „Sandomierz, jakiego nie znacie” w sobotę 9 czerwca 2018 r.

 

Grę rozpoczęło uroczyste spotkanie gromad i drużyn harcerskich z władzami Hufca na Wzgórzu Salve Regina w Sandomierzu. Tam odbyły się trzy ważne dla członków ZHP wydarzenia. Gromada Zuchowa „Leśne Duszki” z Annopola złożyła Obietnicę Zuchową. Zuszki wspaniale wykazały się znajomością Prawa Zucha. Przyrzeczenie Harcerskie przy wielu świadkach na Salve Regina złożyła także Drużyna Harcerska z Annopola. Odbyło się również trzecie, ważne, wzruszające wydarzenie dla każdego harcerza, niezależnie od wieku. Druh Łukasz Serwatka zamknął próbę na stopień przewodnika, składając z kolei instruktorskie zobowiązanie. Po czym nastąpiła odprawa drużyn zuchowych i harcerskich przez organizatorów gry terenowej. Drużyny otrzymując pakiety startowe z mapkami i zadaniami wyruszyły różnymi trasami, poznając w czasie drogi Królewskie Miasto-Sandomierz, zarówno poprzez legendy, jaki i fakty historyczne. Drużyny miały okazję oddać hołd tym, co walczyli za ojczyznę i tym, którzy za nią oddali życie podczas walk np. w czasie II wojny światowej. Przemierzając Sandomierz, wszyscy zwiedzili m.in. Wąwóz Świętej Jadwigi, dotarli na dziedziniec Zamku Królewskiego, na Rynek Starego Miasta, gdzie jednym z zadań było po podaniu hasła „ZHP- Niepodległej”, otrzymanie biało-czerwonych balonów, symbolizujących nasze barwy narodowe.
Młodzi ludzie mieli możliwość zwiedzenia wielu miejsc i faktycznie poznania Sandomierza, takiego, jakiego nie znali, zgodnie z hasłem gry terenowej.Zakończenie gry terenowej miało miejsce na Bulwarze Józefa Piłsudskiego, gdzie patrole czekała atrakcja w postaci rejsu statkiem po Wiśle. Zakończenie upalnego dnia, gdyż temperatura przekraczała 30 stopni Celsjusza, było również bardzo ważną chwilą dla wszystkich zgromadzonych środowisk naszego Hufca. Nastąpiło upamiętnienie100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę poprzez wypuszczenie w górę 100 biało –czerwonych balonów. Wspaniały widok szybujących pod niebem baloników podkreślał, jak bardzo potrzebna była akcja „ZHP—Niepodległej”.
Po uroczystym przekazaniu „Iskierki Przyjaźni”, zmęczone, ale zadowolone drużyny opuściły Bulwar. Trochę to trwało, bo w Zakończeniu Roku Harcerskiego wzięło udział wiele drużyn zuchowych i Harcerskich:   GZ „Leśne Duszki; z Annopola, 20  DH  „Nadwiślańskie Trampy” z Annopola, GZ „Ekoludki” z Pisar, GZ „Przyjaciele Stumilowego Lasu” z Koprzywnicy, DH „Watra” z Gór Wysokich, 26 DH Białe Orły z Kleczanowa, 13 Środowiskowa DH „ Sandomierscy Skauci”, 27 DH „Szare Szeregi” z Gościeradowa, 24 DH Tropiciele i 28 DH z Dwikóz. W wydarzenie zaangażowało się także wielu instruktorów, nauczycieli i rodziców.

Składamy podziękowanie Komendzie Hufca ZHP Sandomierz za zorganizowanie tak udanej imprezy harcerskiej. Czuwaj!

phm Mariola Krawczyk

opiekun 11 GZ „Ekoludki” z Pisar

26DH BIAŁE ORŁY z Kleczanowa 

26DH BIAŁE ORŁY z Kleczanowa