Przekaż nam 1%

procent_z_napisem

Składki członkowskie

skladki

pomocna_dlon
choragiew_kielecka

 

logo_zhp


herb_sandomierz
logo_mosir

Licznik odwiedzin

Dzisiaj0
W tym miesiącu131
Ogółem80981
harceski_start_2018-216Harcerski Start 2018 "Pamiętając o Niepodległej" zgromadził ponad 120 zuchów, harcerzy oraz instruktorów sandomierskiego hufca ZHP. Na Zlocie zameldowały się środowiska zuchów i harcerzy z: Annopola, Dwików, Chobrzan, Gościeradowa, Gór Wysokich, Kleczanowa, Liśnika Dużego oraz Sandomierza, w tym drużyna "Nieprzetartego Szlaku". W sobotę 15 września br., mimo porannego deszczu, było rajdowo, patriotycznie i radośnie. Inaugurację kolejnego roku pracy rozpoczęła Msza Św. w kościele pod wez. Andrzeja Boboli i Antoniego Pustelnika w Dwikozach, którą sprawował ks.phm.S.Brzeski. Pamiętajac o Niepodległej pokonaliśmy 7 kilometrową trasę z Dwikóz do Kamienia Nowego. Ostatni odcinek rajdu – do Sandomierza przebyliśmy autokarami. Po dotarciu na miejsce, zapaliliśmy znicze w miejscu upamietniającym ofiarność wojsk i ludności cywilnej w czasie walk o wolność Ojczyzny oraz tradycyjnie przed pomnikiem Jana Pawła II   przy błoniach. 100 świeczek na 100 lecie Niepodległości zapłonęło także w Kościele Św. Jakuba, gdzie znajduje się tablica pamięci żołnierzy Grupy ppłk.Antoniego Sikorskiego poległych w kampanii wrześniowej 1939 roku w walkach o Sandomierz i Ziemie Sandomierskie. Po chwili regeneracji sił i posileniu się smacznym bigosem, spotkaliśmy się z członkami Jednostki Strzeleckiej 2018 z Sandomierza. Strzelcy zaprezentowli się w strojach rekonstrukcyjnych i opowiedzieli o wyposażeniu oraz uzbrojeniu polskich żołnierzy i partyznatów II wojny światowej. Dla uzupełnienia swojej historycznej wiedzy mogliśmy obejrzeć prezentację multimedialną poświęconą wspomnianemu już płk. A.Sikorskiemu i dowodzonej przez niego Grupie Sandomierz. Na zakończenie tegorocznego Harcerskiego Startu każdy uczestnik otrzymał praktyczny worko-plecak, a patrole pamiątkowe dyplomy oraz podręczną apteczkę. W obrzędowym kręgu zakończyliśmy Zlot w jubileuszowym roku 100. lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości i 100. lecia Związku Harcerstwa Polskiego.
phm. Jolanta Mochol