Przekaż nam 1%

procent_z_napisem

Składki członkowskie

skladki

pomocna_dlon
choragiew_kielecka

 

logo_zhp


herb_sandomierz
logo_mosir

Licznik odwiedzin

Dzisiaj8
W tym miesiącu305
Ogółem88481

LogowanieVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
harceski_start_2018-216Harcerski Start 2018 "Pamiętając o Niepodległej" zgromadził ponad 120 zuchów, harcerzy oraz instruktorów sandomierskiego hufca ZHP. Na Zlocie zameldowały się środowiska zuchów i harcerzy z: Annopola, Dwików, Chobrzan, Gościeradowa, Gór Wysokich, Kleczanowa, Liśnika Dużego oraz Sandomierza, w tym drużyna "Nieprzetartego Szlaku". W sobotę 15 września br., mimo porannego deszczu, było rajdowo, patriotycznie i radośnie. Inaugurację kolejnego roku pracy rozpoczęła Msza Św. w kościele pod wez. Andrzeja Boboli i Antoniego Pustelnika w Dwikozach, którą sprawował ks.phm.S.Brzeski. Pamiętajac o Niepodległej pokonaliśmy 7 kilometrową trasę z Dwikóz do Kamienia Nowego. Ostatni odcinek rajdu – do Sandomierza przebyliśmy autokarami. Po dotarciu na miejsce, zapaliliśmy znicze w miejscu upamietniającym ofiarność wojsk i ludności cywilnej w czasie walk o wolność Ojczyzny oraz tradycyjnie przed pomnikiem Jana Pawła II   przy błoniach. 100 świeczek na 100 lecie Niepodległości zapłonęło także w Kościele Św. Jakuba, gdzie znajduje się tablica pamięci żołnierzy Grupy ppłk.Antoniego Sikorskiego poległych w kampanii wrześniowej 1939 roku w walkach o Sandomierz i Ziemie Sandomierskie. Po chwili regeneracji sił i posileniu się smacznym bigosem, spotkaliśmy się z członkami Jednostki Strzeleckiej 2018 z Sandomierza. Strzelcy zaprezentowli się w strojach rekonstrukcyjnych i opowiedzieli o wyposażeniu oraz uzbrojeniu polskich żołnierzy i partyznatów II wojny światowej. Dla uzupełnienia swojej historycznej wiedzy mogliśmy obejrzeć prezentację multimedialną poświęconą wspomnianemu już płk. A.Sikorskiemu i dowodzonej przez niego Grupie Sandomierz. Na zakończenie tegorocznego Harcerskiego Startu każdy uczestnik otrzymał praktyczny worko-plecak, a patrole pamiątkowe dyplomy oraz podręczną apteczkę. W obrzędowym kręgu zakończyliśmy Zlot w jubileuszowym roku 100. lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości i 100. lecia Związku Harcerstwa Polskiego.
phm. Jolanta Mochol