Przekaż nam 1%

procent_z_napisem

Składki członkowskie

skladki

pomocna_dlon
choragiew_kielecka

 

logo_zhp


herb_sandomierz
logo_mosir

Licznik odwiedzin

Dzisiaj22
W tym miesiącu546
Ogółem78833

W dniach od 14.05. 2014r. do 21.05.2014r. harcerze z Hufca Sandomierz uczestniczyli w obchodach 70 rocznicy Bitwy o Monte Cassino, które przebiegały pod hasłem "Łączymy pokolenia”.

Uroczystości w regionie Lazio i w mieście leżącym u stóp Monte Cassino trwały kilka dni. W przeddzień rocznicy otwarto Muzeum 2 Korpusu Polskiego. W Museo Historiale odbyło się uroczyste odsłonięcie pomnika generała Władysława Andersa w Cassino.

W czasie tych kilku dni spędzonych na włoskiej ziemi harcerze mieli okazję do rozmowy ze świadkami tamtych wydarzeń. Spotkali się z córką generała Władysława Andersa, premierem Donaldem Tuskiem, Karoliną Kaczorowską - wdową po Ryszardzie Kaczorowskim, ostatnim prezydencie RP na uchodźstwie, a także z kombatantami – uczestnikami bitwy o Monte Cassino. W niedzielę pełnili wartę na cmentarzu polskich żołnierzy i wzięli udział w oficjalnej uroczystości, podczas której weterani 2. Korpusu Polskiego, powierzyli młodzieży zadanie kontynuacji tradycji ich formacji. Dokonujący tego aktu weterani przekazali harcerzom z ZHP, ZHR oraz członkom Stowarzyszenia Klubów Szkół i Organizacji Przyjaciół Monte Cassino, flagi narodowe. Na cmentarzu zabrzmiał też Hejnał Mariacki - wykonano go na pamiątkę zdobycia wzgórza Monte Cassino, gdzie 18 maja 1944 r. w ruinach klasztoru benedyktynów odegrał go plutonowy Emil Czech. Rozbrzmiała także piosenka "Czerwone maki na Monte Cassino".

 

Zwieńczeniem uroczystości było złożenie wieńców na Polskim Cmentarzu Wojennym przez Donalda Tuska w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej, przez księcia Harrego w imieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz przez przedstawicieli Nowej Zelandii i Włoch. Znicz na grobie gen. Andersa i jego żony Ireny Anders zapaliła ich córka, Anna Maria Anders. Harcerze z kolei zapalili znicze na grobach abp. Józefa Gawliny oraz gen. Bronisława Ducha.

Wyjazd do Włoch, poza oficjalnymi uroczystościami, obfitował w wiele atrakcji: zwiedzanie Wenecji, podróże po urokliwych terenach Lacjum, poznawanie Rzymu, a w drodze powrotnej – Wiednia. Podczas wyjazdu odbył się również tradycyjny Rajd "Honker". Miał on na celu przybliżenie zmagań oraz trudy tamtych wydarzeń w miejscach, w których odbywały się prawdziwe walki. Uczestnicy rajdu musieli wykonać ciekawe zadania m.in.: trafić pociskiem do celu, udzielić pomocy medycznej skoczkowi spadochronowemu, naprawić rozerwaną od pocisku polową linię telefoniczną, wykonać szkic terenu, pokonać tor z przeszkodami pod ostrzałem i napisać meldunek z całej trasy na starej maszynie do pisania.

Na zakończenie obchodów 70 rocznicy Bitwy o Monte Cassino w bazylice watykańskiej została odprawiona Msza Święta dla wszystkich harcerzy, a na pożegnanie na Placu Św. Piotra krąg zawiązało prawie 2000 harcerzy ZHP.

Dla młodego pokolenia Polaków wyjazd ten był prawdziwą i niecodzienną lekcją historii.