Rejestracja on-line

rejestracja_x160

Przekaż nam 1%

procent_z_napisem

Składki członkowskie

skladki

pomocna_dlon
choragiew_kielecka

 

logo_zhp


herb_sandomierz
logo_mosir

Licznik odwiedzin

Dzisiaj10
W tym miesiącu407
Ogółem86345

LogowanieVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

biwak_zakonczenie_2019_149W tym roku zakończenie roku harcerskiego 2018/2019 Hufca ZHP Sandomierz miało miejsce w Kleczanowie i było połączone z dwudniowym biwakiem. 7 czerwca ok. 100 zuchów, harcerzy i instruktorów Ziemi Sandomierskiej zgromadziło się pod szkołą w Kleczanowie, gdzie niektórzy rozbili swoje namioty, a reszta umiejscowiła się wewnątrz budynku (uczestnikami byli: 13 Środowiskowa DH „ Sandomierscy Skauci” 8DH "Watra" z Gór Wysokich, 24DH z Chobrzan, 26DH "Białe Orły" z Kleczanowa, 28DH z Dwikóz, 18 GZ "Leśne Duszki" i 20ŚDH "Nadwiślańskie Trampy" z Annopola, 11 GZ „Ekoludki” z Pisar, Gromada Zuchowa Przyjaciele Stumilowego Lasu z Koprzywnicy). Następnie wszyscy uczestnicy wzięli udział w uroczystym apelu inaugurującym, który oficjalnie rozpoczął wspólne harcerskie spotkanie.

Pomimo upalnej pogody, jak na harcerzy przystało, zapłonęło ogromne ognisko przy którym każda z drużyn zaprezentowała swoje środowisko, posiliła się kiełbaską i do późnej nocy śpiewała pląsy i piosenki. Nawet uporczywe komary nie były nikomu straszne. Kolejny dzień przywitał uczestników również bardzo słonecznie. Po śniadaniu wszyscy udali się na apel, następnie zuchy i harcerze zaczęli przygotowywać się do biegu patrolowego na trasie Kleczanów - Międzygórz. Hasłem przewodnim biwaku było bezpieczeństwo w czasie wakacji, w związku z czym bieg rozpoczął się od spotkania edukacyjnego z policją i strażakami PSP z Sandomierza, którzy dostarczyli swoim słuchaczom moc cennych wskazówek na wakacje. Po dużej dawce wiedzy zuchy i harcerze wyruszyli w stronę Międzygórza, aby zdobyć ruiny zamku. Pomimo żaru płynącego z nieba drużyny dzielnie maszerowały raz w pełnym słońcu, raz wąwozem, lasem, realizując po drodze różne punkty zdobywały wiedzę harcerską i poznawały historię zamku w Międzygórzu. Oprócz tego, po drodze, w kleczanowskim lesie czekała na nich pani pielęgniarka, która przeprowadziła krótkie zajęcia z pomocy przedmedycznej. Przy miejscu docelowym czekały na uczestników jeszcze różne zadania, np. udział w quizie, czy krzyżówka o Międzygórzu, z którymi szybko się uporali i mogli przystąpić do spożycia zasłużonego posiłku. Kiedy wszyscy odzyskali siły, przyszedł czas na zwiedzanie ruin zamku i sesje zdjęciowe. Droga powrotna w pełnym słońcu była bardzo męcząca, jednocześnie okazała się świetnym sprawdzianem wytrzymałości dla zuchów i harcerzy, którzy świetnie sobie poradzili. Zwieńczeniem ZRH była Msza św. w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Katarzyny i św. Stanisława w Kleczanowie, którą celebrował ks. A. Szymański. Na koniec po krótkim podsumowaniu roku harcerskiego przez przedstawicieli ZHP Sandomierz uczestnicy otrzymali pamiątkowe magnesy z logo ZHP i małe słodkości. Następnie nastąpiło uroczyste przekazanie „Iskierki Przyjaźni” i zmęczone, ale zadowolone drużyny opuściły teren Publicznej Szkoły Podstawowej w Kleczanowie. W wydarzenie zaangażowało się także wielu instruktorów, nauczycieli i rodziców. Dziękujemy wszystkim za pomoc w organizacji imprezy oraz tym, którzy na nią przybyli!