Przekaż nam 1%

procent_z_napisem

Składki członkowskie

skladki

pomocna_dlon
choragiew_kielecka

 

logo_zhp


herb_sandomierz
logo_mosir

Licznik odwiedzin

Dzisiaj0
W tym miesiącu451
Ogółem82036

biwak_zakonczenie_2019_149W tym roku zakończenie roku harcerskiego 2018/2019 Hufca ZHP Sandomierz miało miejsce w Kleczanowie i było połączone z dwudniowym biwakiem. 7 czerwca ok. 100 zuchów, harcerzy i instruktorów Ziemi Sandomierskiej zgromadziło się pod szkołą w Kleczanowie, gdzie niektórzy rozbili swoje namioty, a reszta umiejscowiła się wewnątrz budynku (uczestnikami byli: 13 Środowiskowa DH „ Sandomierscy Skauci” 8DH "Watra" z Gór Wysokich, 24DH z Chobrzan, 26DH "Białe Orły" z Kleczanowa, 28DH z Dwikóz, 18 GZ "Leśne Duszki" i 20ŚDH "Nadwiślańskie Trampy" z Annopola, 11 GZ „Ekoludki” z Pisar, Gromada Zuchowa Przyjaciele Stumilowego Lasu z Koprzywnicy). Następnie wszyscy uczestnicy wzięli udział w uroczystym apelu inaugurującym, który oficjalnie rozpoczął wspólne harcerskie spotkanie.

Pomimo upalnej pogody, jak na harcerzy przystało, zapłonęło ogromne ognisko przy którym każda z drużyn zaprezentowała swoje środowisko, posiliła się kiełbaską i do późnej nocy śpiewała pląsy i piosenki. Nawet uporczywe komary nie były nikomu straszne. Kolejny dzień przywitał uczestników również bardzo słonecznie. Po śniadaniu wszyscy udali się na apel, następnie zuchy i harcerze zaczęli przygotowywać się do biegu patrolowego na trasie Kleczanów - Międzygórz. Hasłem przewodnim biwaku było bezpieczeństwo w czasie wakacji, w związku z czym bieg rozpoczął się od spotkania edukacyjnego z policją i strażakami PSP z Sandomierza, którzy dostarczyli swoim słuchaczom moc cennych wskazówek na wakacje. Po dużej dawce wiedzy zuchy i harcerze wyruszyli w stronę Międzygórza, aby zdobyć ruiny zamku. Pomimo żaru płynącego z nieba drużyny dzielnie maszerowały raz w pełnym słońcu, raz wąwozem, lasem, realizując po drodze różne punkty zdobywały wiedzę harcerską i poznawały historię zamku w Międzygórzu. Oprócz tego, po drodze, w kleczanowskim lesie czekała na nich pani pielęgniarka, która przeprowadziła krótkie zajęcia z pomocy przedmedycznej. Przy miejscu docelowym czekały na uczestników jeszcze różne zadania, np. udział w quizie, czy krzyżówka o Międzygórzu, z którymi szybko się uporali i mogli przystąpić do spożycia zasłużonego posiłku. Kiedy wszyscy odzyskali siły, przyszedł czas na zwiedzanie ruin zamku i sesje zdjęciowe. Droga powrotna w pełnym słońcu była bardzo męcząca, jednocześnie okazała się świetnym sprawdzianem wytrzymałości dla zuchów i harcerzy, którzy świetnie sobie poradzili. Zwieńczeniem ZRH była Msza św. w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Katarzyny i św. Stanisława w Kleczanowie, którą celebrował ks. A. Szymański. Na koniec po krótkim podsumowaniu roku harcerskiego przez przedstawicieli ZHP Sandomierz uczestnicy otrzymali pamiątkowe magnesy z logo ZHP i małe słodkości. Następnie nastąpiło uroczyste przekazanie „Iskierki Przyjaźni” i zmęczone, ale zadowolone drużyny opuściły teren Publicznej Szkoły Podstawowej w Kleczanowie. W wydarzenie zaangażowało się także wielu instruktorów, nauczycieli i rodziców. Dziękujemy wszystkim za pomoc w organizacji imprezy oraz tym, którzy na nią przybyli!