Przekaż nam 1%

procent_z_napisem

Składki członkowskie

skladki

pomocna_dlon
choragiew_kielecka

 

logo_zhp


herb_sandomierz
logo_mosir

Licznik odwiedzin

Dzisiaj22
W tym miesiącu546
Ogółem78833

DSC_7522

Msza św. w intencji ofiar wojny oraz uroczystości przed pomnikiem 2 Pułku Piechoty Legionów i 4 Pułku Saperów w wojskowej części Cmentarza Katedralnego uświetniły tegoroczne obchody 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej, które odbyły się w Sandomierzu 1 września br. Pamięć ofiar tego strasznego, wojennego dramatu uczcili przedstawiciele sandomierskiego samorządu, służb mundurowych, organizacji kombatanckich, duchowieństwa, delegacje sandomierskich szkół oraz mieszkańcy miasta. Z ramienia miejskiego magistratu w uroczystości uczestniczyli: Jerzy Borowski Burmistrz Sandomierza, dr Ewa Kondek Zastępca Burmistrza Sandomierza oraz Marceli Czerwiński Przewodniczący Rady Miasta Sandomierza wraz z radnymi.

II wojna światowa rozpoczęła się napaścią hitlerowskich Niemiec na Polskę. Swym zasięgiem działań objęła niemal cały świat. Uczestniczyło w niej 61 państw, a w różnej formie zaangażowało się ponad 1 miliard 700 milionów ludzi.
II wojna światowa to także niemieckie obozy koncentracyjne, Holocaust, bestialstwo wobec ludności cywilnej oraz masowe egzekucje i bombardowania. Okres wojny ujawnił totalitaryzm komunistyczny, w imię którego Józef Stalin nakazał między innymi mordowanie jeńców wojennych. Symbolem tego stała się zbrodnia katyńska dokonana na 22 tysiącach Polaków. Sześć lat konfliktu to również bezwzględna wojna propagandowa, miliony emigrantów i w rezultacie nowy podział polityczny Europy na demokratyczny Zachód i komunistyczny Wschód. W ogólnoświatowej zawierusze zginęło ponad 60 milionów ludzi, co nadało II wojnie światowej miano najtragiczniejszego konfliktu w historii ludzkości.
Uroczystości na Cmentarzu Katedralnym rozpoczęły się odśpiewaniem hymnu oraz wspólną modlitwą za poległych pod przewodnictwem ks. kanonika dr. Jerzego Dąbka Wikariusza Generalnego Kurii Diecezji Sandomierskiej i proboszcza parafii Św. Józefa w Sandomierzu. Następnie głos zabrali: Jerzy Borowski Burmistrz Sandomierza, Mieczysław Kopciowski Prezes Koła Związku Sybiraków w Sandomierzu oraz Maria Rudzińska przedstawicielka sandomierskiego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Gospodarz sandomierskiego grodu przypomniał zebranym  uczestnikom fragment historii z początku wojny z 1939 r., jej tragiczny bilans oraz pełne poświęcenia i heroizmu losy żołnierzy z 2. Pułku Piechoty Legionów.

- „W dzisiejszym dniu obchodów 75. rocznicy tragicznego dnia wybuchu II wojny światowej - uczcijmy minutą ciszy bohaterskich, polskich żołnierzy poległych i walczących w obronie Ojczyzny w kampanii wrześniowej 1939 roku a potem na różnych frontach II wojny     światowej. Zachowajmy także w wiecznej pamięci i modlitwie wszystkie ofiary tej wojny, pozbawione życia z rąk niemieckich i sowieckich najeźdźców.” – zaapelował na zakończenie Burmistrz Sandomierza.

W czasie uroczystości odbyły się także salwa honorowa oraz apel poległych, którego słowa były wyrazem pamięci i wdzięczności dla tych, którzy w dniach próby oddali życie w obronie kraju. Sandomierskie obchody rocznicowe zakończyły się złożeniem kwiatów oraz oddaniem hołdu przez delegacje przybyłe na uroczystość. Podniosłość uroczystości nadała Sandomierska Orkiestra Dęta, która ceremonię składania wiązanek i zniczy uświetniła wykonaniem wiązanki pieśni patriotycznych.