Przekaż nam 1%

procent_z_napisem

Składki członkowskie

skladki

pomocna_dlon
choragiew_kielecka

 

logo_zhp


herb_sandomierz
logo_mosir

Licznik odwiedzin

Dzisiaj24
W tym miesiącu900
Ogółem78179

DSC_7609

75. rocznica wybuchu II wojny światowej oraz niemieckiego nalotu na węzeł kolejowy w Sandomierzu dnia 3 września 1939r. stały się okazją do uczczenia ofiar krwawego zamachu na niewinnych ludzi - mieszkańców sandomierskiego grodu zgromadzonych na stacji kolejowej. W uroczystych obchodach udział wzięli: przedstawiciele sandomierskiego samorządu, służb mundurowych, organizacji kombatanckich, duchowieństwa, delegacje sandomierskich szkół oraz mieszkańcy miasta. Miejski magistrat reprezentowali: Jerzy Borowski Burmistrz Sandomierza, Marceli Czerwiński Przewodniczący Rady Miasta Sandomierza, Wiceprzewodniczący Andrzej Bolewski oraz miejscy radni.

Początek uroczystości zwiastował hejnał w wykonaniu sygnalistów z Sandomierskiej Orkiestry Dętej. Tuż po jego wykonaniu wspólnej modlitwie w intencji bohaterów tamtych tragicznych wydarzeń przewodniczył ks. kanonik Marek Flis, proboszcz miejscowej Parafii p.w. Matki Bożej Królowej Polski. W dalszej części uroczystości głos zabrał Jerzy Borowski Burmistrz Sandomierza, który w swoim wystąpieniu przypomniał zebranym tragiczne okoliczności oraz przebieg wydarzeń z pamiętnych dni 3-6 września 1939 r., podczas który niemieckie ataki na okolice sandomierskiej stacji kolejowej pozbawiły życia pierwsze ofiary II wojny światowej na sandomierskiej ziemi.

- Widmo agresji niemieckiej na nasz kraj wisiało nad Polską już w sierpniu 1939 roku. Informacja o mobilizacji powszechnej dotarła w tym czasie do wielu jednostek Wojska Polskiego w tym również do stacjonującego w Sandomierzu 2 Pułku Piechoty Legionów. W dniach 29-30 sierpnia 2 ppLeg, dowodzony przez pułkownika Ludwika Czyżewskiego, wyruszył koleją z Sandomierza, zgodnie z otrzymanymi rozkazami, do obrony rejonu Piotrkowa Trybunalskiego. To właśnie tu na dworcu kolejowym w Sandomierzu, rozpoczęła się krwawa ale i okryta wielką chwałą historia wojenna bohaterskiego 2 Pułku Piechoty Legionów. Węzłowa stacja kolejowa była wówczas jednym z najistotniejszych i strategicznych miejsc transportu na mapie Polski. Ważna linia kolejowa Sandomierz-Skarżysko nie została pominięta w zbrodniczych planach militarnych   niemieckiego   agresora,   który zdawał sobie sprawę z przewożonych tu dużych transportów wojskowych. – przypomniał w swoim wystąpieniu Jerzy Borowski Burmistrz Sandomierza.

-  Wszyscy, którzy oddali życie w czasie niemieckich bombardowań stacji kolejowej w Sandomierzu, są dla nas tragicznym symbolem niespełnionego, patriotycznego bohaterstwa. Ich śmierć na początku podróży związanej z mobilizacją,  jest dowodem wielkiej determinacji, która zrodziła się w ich sercach z poczucia patriotycznego obowiązku i ponad wszystko kochanej Ojczyzny. – dodał na zakończenie gospodarz miasta.

Kolejnym punktem dzisiejszej uroczystości było wystąpienie Józefa Myjaka, który w swoim wykładzie naświetlił tło historyczne wrześniowych wydarzeń w Sandomierzu. Następnie przybyłe na uroczystość delegacje złożyły wieńce i kwiaty przed tablicą upamiętniającą poległych i pomordowanych kolejarzy stacji „Sandomierz” w walce z faszyzmem hitlerowskim w latach 1939 – 1945.

Na zakończenie dzisiejszych obchodów burmistrz Sandomierza podziękował za przybycie i udział w uroczystości zaproszonym gościom, młodzieży, ich opiekunom oraz mieszkańcom miasta, którzy zechcieli uświetnić swą obecnością uroczystość rocznicową.