Przekaż nam 1%

procent_z_napisem

Składki członkowskie

skladki

pomocna_dlon
choragiew_kielecka

 

logo_zhp


herb_sandomierz
logo_mosir

Licznik odwiedzin

Dzisiaj22
W tym miesiącu898
Ogółem78177

swieto_niepodleglosci_2014_110W dniu 11 listopada br. tradycyjnie w całej Polsce odbywały się uroczystości związane z Narodowym Świętem Niepodległości, obchodzonym każdego roku dla upamiętnienia kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę - po ponad wiekowym zaborczym ucisku i zniewoleniu – upragnionej wolności.

Niepodległość nie została dana Polakom na tacy. Była wynikiem czynu zbrojnego narodu polskiego. Ówczesne pokolenia w walce o niepodległą ojczyznę złożyły daninę krwi na wielu polach bitewnych. Bez ich poświęcenia i dbałości o zachowanie ducha polskości wśród pozbawionych własnego kraju Polaków, odzyskanie niepodległości byłoby o wiele trudniejsze.

Sandomierskie obchody narodowego święta rozpoczęła uroczysta Msza Święta, którą w sandomierskiej Bazylice Katedralnej w intencji Ojczyzny odprawił ks. bp Krzysztof Nitkiewicz Ordynariusz Diecezji Sandomierskiej. W nabożeństwie uczestniczyli licznie przedstawiciele sandomierskiego samorządu, służb mundurowych, organizacji kombatanckich, lokalnych stowarzyszeń, poczty sztandarowe szkół, rycerze Chorągwi Ziemi Sandomierskiej oraz mieszkańcy miasta. Miejski magistrat reprezentowali: Jerzy Borowski Burmistrz Sandomierza, Zastępca Burmistrza dr Ewa Kondek oraz Marceli Czerwiński Przewodniczący Rady Miasta Sandomierza wraz z radnymi.

Zgodnie z programem uroczystości po odprawionej Mszy Świętej zgromadzeni w świątyni uczestnicy przy akompaniamencie Sandomierskiej Orkiestry Dętej przemaszerowali przed pomnik 2 Pułku Piechoty Legionów i 4 Pułku Saperów na Cmentarzu Katedralnym, gdzie odbyła się dalsza część patriotycznych obchodów. Po odśpiewaniu hymnu i odmówieniu modlitwy za poległych przez ks. prałata Zygmunta Gila Proboszcza sandomierskiej Parafii p. w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, okolicznościowe przemówienia wygłosili Jerzy Borowski Burmistrz Sandomierza oraz Stanisław Masternak Starosta Sandomierski.

-     Wielkie czyny, niezłomna odwaga i gorący patriotyzm - te cechy sprawiły, że po wielu latach niewoli pojawiła się nadzieja na odzyskanie niepodległości.  11-ego listopada 1918 roku Polska zrobiła pierwszy odważny krok, by powrócić na mapę Europy. Trzech zaborców przez ponad 100 lat próbowało wykasować ze świadomości Polaków słowo „Ojczyzna”. Nie udało się to żadnemu z nich. Polska zachowana w pamięci i pielęgnowana w sercach, wybiła się w sposób spektakularny na wolność - mówił podczas swojego wystąpienia gospodarz miasta Jerzy Borowski.

-    Narodowe Święto Niepodległości to dzień, który przypomina o niezwykłej mocy drzemiącej w narodzie. Dzięki tej wewnętrznej sile - ani upływ czasu, ani zaborcy nie zdołali wyplenić w Polakach ducha polskości. Rozwaga w dążeniach do odzyskania niepodległości, przenikliwość umysłów ówczesnych mężów stanu i niezmordowana chęć przywrócenia Rzeczpospolitej na mapy Europy sprawiły, że nasi przodkowie dokonywali rzeczy pozornie niemożliwych. W roku 1989 po raz kolejny daliśmy świadectwo swojej odwagi, sięgając po wolność, której synonimem była demokracja. Tamta niepodległość z czasów II Rzeczpospolitej i ta obecna ma ten sam fundament, a jest nim jedyny i niepowtarzalny polski patriotyzm – dodał na zakończenie Burmistrz Sandomierza.

Zgodnie z programem uroczystości, po oficjalnych przemowach odbył się apel poległych oraz oddanie salwy w wykonaniu kompanii honorowej Wojska Polskiego. Następnie przedstawiciele Jednostki Strzeleckiej 2018 w Sandomierzu złożyli na symbolicznych mogiłach polegych Ogień Niepodległości,  rozpalany na cmentarzu polskich legionistów w Kostiuchnówce na Ukrainie, w której w 1916 r. formacje legionowe, w tym 4 Pułk Piechoty Legionów, stoczyli największą polską bitwę I wojny światowej.

W dalszej części uroczystości przybyłe delegacje złożyły wieńce i kwiaty oraz oddały hołd przed pomnikiem poległych w walkach przeciw okupantom za wolną i niezawisłą Rzeczpospolitą. Na zakończenie oficjalnej części obchodów w wojskowej części nekropolii zabrzmiała „Rota” w wykonaniu Sandomierskiej Orkiestry Dętej. Wzorem lat poprzednich na placu przy Starostwie Powiatowym w Sandomierzu, na uczestników i pozostałych mieszkańców miasta czekała wojskowa grochówka z kotła.

Tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości uświetnił wieczorny koncert w wykonaniu Andrzeja Mariana Jurkiewicza, który z bogatym repertuarem pieśni patriotycznych wystąpił w sandomierskim Zamku. Zwieńczeniem obchodów było niezwykłe widowisko pod hasłem „Światło Czyni Cuda” polegające na  iluminacji sandomierskiego Zamku.

Organizatorami tegorocznej uroczystości byli: Urząd Miejski oraz Starostwo Powiatowe w Sandomierzu.