Przekaż nam 1%

procent_z_napisem

Składki członkowskie

skladki

pomocna_dlon
choragiew_kielecka

 

logo_zhp


herb_sandomierz
logo_mosir

Licznik odwiedzin

Dzisiaj24
W tym miesiącu900
Ogółem78179

DSC06893W dniach 11 – 16 maja 2015 r. Gromada Zuchowa „Ogniki” działająca przy Ośrodku Radość Życia w Sandomierzu, wzięła udział w Wiosennych Warsztatach Twórczości „Gotowi na start – grupowe zajęcia wspierające i rozwijające osoby niepełnosprawne” w Załęczu Wielkim, gdzie znajduje się „Nadwarciański Gród” – OSW ZHP. Ośrodek położony jest w przepięknym otoczeniu lasów nad brzegiem rzeki Warty.
W programie warsztatów znalazło się wiele atrakcji, które dały zuchom możliwość rozwinięcia swoich zainteresowań, rozwijania samodzielności, doskonalenia umiejętności komunikacyjnych, zdolności artystycznych, oraz poznania nowych miejsc.
Pierwszego dnia pobytu zuchy wzięły udział w harcerskim spotkaniu przy ognisku, podczas którego poznały każdą z drużyn biorącą udział w projekcie „Gotowi na start”. 
Kolejne dni warsztatów obfitowały w różnego rodzaju zajęcia. Zuchy brały udział w zajęciach muzyczno – rytmicznych, podczas których poznawały nowe pląsy i zabawy; w zajęciach malarskich, rozwijających ekspresję plastyczną; oraz w zajęciach komunikacyjnych, w trakcie których zuchy wykonywały plakaty nawiązujące do zdrowego trybu życia. Bardzo ciekawe okazały się zajęcia ekologiczne, dające zuchom możliwość bliskiego spotkania z przyrodą – zuchy samodzielnie łapały za pomocą specjalnych przyrządów drobne owady żyjące na terenie grodu.
Zajęcia garncarskie były dla zuchów okazją do poznania właściwości gliny oraz wykonania własnej miseczki i innych ozdób. Uczestnicy warsztatów wykonywali także bransoletki z koralików, które miały być swoistą pamiątką z pobytu w Załęczu.
Podczas zajęć teatralnych zuchy przygotowywały przedstawienie pt. „Jak nasza mama odczarowała wielkoluda”. Uczestnicy własnoręcznie wykonywali scenografię oraz uczyli się swoich ról. Zajęcia te były doskonałą okazją do kształtowania umiejętności wspólnego działania.
Kolejną formą aktywności była gra terenowa, odbywająca się w pobliskim lesie. Zuchy zostały podzielone na kilkuosobowe grupy, które miały pokonać wyznaczoną trasę z wykorzystaniem mapki . Dla każdego zespołu była to okazja by w praktyce sprawdzić swoje umiejętności orientacji przestrzennej, współdziałania oraz wzajemnej komunikacji. Gra dostarczyła dzieciom wiele radości i satysfakcji.
Dużą atrakcją było dla zuchów obcowanie z przyrodą podczas wyprawy do oddalonego o kilka kilometrów Źródełka Objawienia. Wycieczka rozpoczęła się od przeprawy promem przez rzekę Wartę. Kilkugodzinny spacer przyczynił się do integracji wszystkich drużyn. Równie dobrą okazją do wzajemnego poznania się i wspólnej zabawy były wieczorne dyskoteki.
Niezapomnianych wrażeń dostarczył zuchom Park Integracji, umożliwiający wcielenie się w role zapaśnika sumo czy też piłkarza. Dzieci miały także możliwość spróbowania swoich sił w strzelaniu z łuku.
Czas wolny zuchy wykorzystywały na aktywny odpoczynek na placu zabaw oraz na ścieżkach dydaktycznych, znajdujących się wokół Ośrodka.
Finałem warsztatów były występy artystyczne przygotowane przez poszczególne drużyny. Wszyscy uczestnicy otrzymali podziękowania i nagrody.
Zuchy poprzez udział w warsztatach pokonały swoje słabości, nawiązały nowe znajomości. Zdobyte sprawności będą owocować podczas całorocznej pracy w gromadzie.
Z harcerskim pozdrowieniem
Czuwaj!!!!!