Przekaż nam 1%

procent_z_napisem

Składki członkowskie

skladki

pomocna_dlon
choragiew_kielecka

 

logo_zhp


herb_sandomierz
logo_mosir

Licznik odwiedzin

Dzisiaj2
W tym miesiącu453
Ogółem82038

„A gdy dzieci zapomną, że mieszkały w schronach,
Że widziały dni straszne, ponure i krwawe
- Niechaj tylko to jedno pamiętają o nas,
Żeśmy padli za wolność, aby była prawem.”

625 Drużyna Harcerska „Białe Wilki” z Liśnika Dużego w ramach realizowanej"Kampanii Bohater" wyruszyła w dniu 15 kwietnia br. na wyprawę "Śladami Jędrusiów", do Sulisławic i Ujazdu.

Zwiedziliśmy Izbę Pamięci Jędrusiów w sulisławickim kościółku, gdzie mieściła się tajna drukarnia Odwetu - konspiracyjnego pisma, które było wydawane przez Jędrusiów. Odwiedziliśmy groby Władysława Jasińskiego i innych partyzantów na cmentarzu za świątynią. Zapaliliśmy znicz i oddaliśmy hołd bohaterom. Następnie wyruszyliśmy do Ujazdu, po drodze mijając wiele miejsc związanych z działalnością oddziału. W zamku Krzyżtopóroczywiście poznaliśmy historię zamku, ale nas szczególnie interesował wątek kwaterowania na zamku partyzantów - Jędrusiów. Pani przewodnik wprowadziła nas do podziemi, w których zorganizowana była przejściowa kwatera oddziału. Pod zamkowym murem odwiedziliśmy jeszcze symboliczną mogiłę rozstrzelanych przez hitlerowców, w odwecie za akcje partyzanckie 19 Polaków. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się na mały piknik w uroczym skanseniku w Maruszowie. Właściciel i kustosz zarazem udostępnił nam swój ogród na odpoczynek a następnie oprowadził nas po ciekawych obiektach skansenu. Między innymi zobaczyliśmy jak wyglądała przedwojenna wiejska szkoła. Pełni wrażeń i planów na następne wyprawy wróciliśmy do Liśnika.

Serdecznie dziękujemy Firmie ERKADO z Gościeradowa, za wsparcie finansowe, dzięki któremu nasza wyprawa mogła dojść do skutku.