Przekaż nam 1%

procent_z_napisem

Składki członkowskie

skladki

pomocna_dlon
choragiew_kielecka

 

logo_zhp


herb_sandomierz
logo_mosir

Licznik odwiedzin

Dzisiaj12
W tym miesiącu231
Ogółem87257

Logowanie



Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

„A gdy dzieci zapomną, że mieszkały w schronach,
Że widziały dni straszne, ponure i krwawe
- Niechaj tylko to jedno pamiętają o nas,
Żeśmy padli za wolność, aby była prawem.”

625 Drużyna Harcerska „Białe Wilki” z Liśnika Dużego w ramach realizowanej"Kampanii Bohater" wyruszyła w dniu 15 kwietnia br. na wyprawę "Śladami Jędrusiów", do Sulisławic i Ujazdu.

Zwiedziliśmy Izbę Pamięci Jędrusiów w sulisławickim kościółku, gdzie mieściła się tajna drukarnia Odwetu - konspiracyjnego pisma, które było wydawane przez Jędrusiów. Odwiedziliśmy groby Władysława Jasińskiego i innych partyzantów na cmentarzu za świątynią. Zapaliliśmy znicz i oddaliśmy hołd bohaterom. Następnie wyruszyliśmy do Ujazdu, po drodze mijając wiele miejsc związanych z działalnością oddziału. W zamku Krzyżtopóroczywiście poznaliśmy historię zamku, ale nas szczególnie interesował wątek kwaterowania na zamku partyzantów - Jędrusiów. Pani przewodnik wprowadziła nas do podziemi, w których zorganizowana była przejściowa kwatera oddziału. Pod zamkowym murem odwiedziliśmy jeszcze symboliczną mogiłę rozstrzelanych przez hitlerowców, w odwecie za akcje partyzanckie 19 Polaków. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się na mały piknik w uroczym skanseniku w Maruszowie. Właściciel i kustosz zarazem udostępnił nam swój ogród na odpoczynek a następnie oprowadził nas po ciekawych obiektach skansenu. Między innymi zobaczyliśmy jak wyglądała przedwojenna wiejska szkoła. Pełni wrażeń i planów na następne wyprawy wróciliśmy do Liśnika.

Serdecznie dziękujemy Firmie ERKADO z Gościeradowa, za wsparcie finansowe, dzięki któremu nasza wyprawa mogła dojść do skutku.