Przekaż nam 1%

procent_z_napisem

Składki członkowskie

skladki

pomocna_dlon
choragiew_kielecka

 

logo_zhp


herb_sandomierz
logo_mosir

Licznik odwiedzin

Dzisiaj11
W tym miesiącu230
Ogółem87256

LogowanieVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

15 GROMADA   ZUCHOWA „PRZYJACIELE LASU” z Koprzywnicy
Kwiecień Miesiącem Pamięci Narodowej
„Jestem synem narodu, który przetrwał najstraszliwsze doświadczenia dziejów, którego sąsiedzi wielokrotnie skazywali na śmierć – a on pozostał przy życiu i pozostał sobą. Zachował własną tożsamość  i zachował pośród rozbiorów i okupacji własną suwerenność jako naród – nie biorąc za podstawę przetrwania jakichkolwiek innych środków fizycznej potęgi jak tylko własną kulturę, która okazała się w tym przypadku potęgą większą od tamtych potęg". 
                                                                                                     Jan Paweł II
„Zapal Znicz Pamięci”
22 kwietnia 2016r. 15 Gromada Zuchowa „Przyjaciele Lasu” odwiedziła miejsca pamięci narodowej w Koprzywnicy. Zuchy zapaliły znicze i oddały hołd poległym za wolność Ojczyzny.
                                                                                                           Czuj!
Pomnik poświęcony poległym żołnierzom oddziału "Jędrusie"26 VII 1943 roku ciężko ranny w walce stoczonej z niemiecką żandarmerią dostał się w ręce wroga W. Hyjek "Milord" - odweciarz i partyzant "Jędruś". Data i miejsce jego śmierci są nieznane.W latach 1943-44 walcząc z najeźdźcą o wolności Polski polegli członkowie "Odwetu Jędrusie" z Koprzywnicy. Bogu i Ojczyźnie wierni. Ewa Łutowicz "Lidia", Józef Gorycki "Józek" i Marian Gorycki "Polikier", Wincenty Łopatka "Majster", Antoni Toś - "Antek".
W 50 rocznicę powstania organizacji "Odwet Jędrusie" pamięć o ich ofierze następnym pokoleniom przekazali koledzy i rodzina.