Przekaż nam 1%

procent_z_napisem

Składki członkowskie

skladki

pomocna_dlon
choragiew_kielecka

 

logo_zhp


herb_sandomierz
logo_mosir

Licznik odwiedzin

Dzisiaj0
W tym miesiącu451
Ogółem82036

15 GROMADA   ZUCHOWA „PRZYJACIELE LASU” z Koprzywnicy
Kwiecień Miesiącem Pamięci Narodowej
„Jestem synem narodu, który przetrwał najstraszliwsze doświadczenia dziejów, którego sąsiedzi wielokrotnie skazywali na śmierć – a on pozostał przy życiu i pozostał sobą. Zachował własną tożsamość  i zachował pośród rozbiorów i okupacji własną suwerenność jako naród – nie biorąc za podstawę przetrwania jakichkolwiek innych środków fizycznej potęgi jak tylko własną kulturę, która okazała się w tym przypadku potęgą większą od tamtych potęg". 
                                                                                                     Jan Paweł II
„Zapal Znicz Pamięci”
22 kwietnia 2016r. 15 Gromada Zuchowa „Przyjaciele Lasu” odwiedziła miejsca pamięci narodowej w Koprzywnicy. Zuchy zapaliły znicze i oddały hołd poległym za wolność Ojczyzny.
                                                                                                           Czuj!
Pomnik poświęcony poległym żołnierzom oddziału "Jędrusie"26 VII 1943 roku ciężko ranny w walce stoczonej z niemiecką żandarmerią dostał się w ręce wroga W. Hyjek "Milord" - odweciarz i partyzant "Jędruś". Data i miejsce jego śmierci są nieznane.W latach 1943-44 walcząc z najeźdźcą o wolności Polski polegli członkowie "Odwetu Jędrusie" z Koprzywnicy. Bogu i Ojczyźnie wierni. Ewa Łutowicz "Lidia", Józef Gorycki "Józek" i Marian Gorycki "Polikier", Wincenty Łopatka "Majster", Antoni Toś - "Antek".
W 50 rocznicę powstania organizacji "Odwet Jędrusie" pamięć o ich ofierze następnym pokoleniom przekazali koledzy i rodzina.