Przekaż nam 1%

procent_z_napisem

Składki członkowskie

skladki

pomocna_dlon
choragiew_kielecka

 

logo_zhp


herb_sandomierz
logo_mosir

Licznik odwiedzin

Dzisiaj8
W tym miesiącu227
Ogółem87253

LogowanieVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

„Ekoludki” z Pisar w odpowiedzi na alert Komendy Hufca ZHP Sandomierz
Zuchy z 11 GZ „Ekoludki” z Pisar ochoczo włączyły się do akcji hufcowej. Okazuje się, że w najbliższym otoczeniu naszych zuchów, w miejscowościach, w których mieszkają, nie brakuje zarówno bohaterów narodowych, jak i miejsc, o których warto pamiętać. Odwiedziliśmy Groby zarówno znanych z nazwiska, jak i Nieznanych Żołnierzy na Cmentarzu Parafialnym w Przybysławicach, gdzie zapaliliśmy symboliczne znicze. Mogiły są zadbane i odnowione przez gospodarza parafii, ks. Marka Łuszczyńskiego.
Druhna Gabrysia Siwek, wraz z dziadkiem i babcią, zapoznała nas z historią porucznika Bolesława Wawrzkiewicza, krewnego, który zginął w Katyniu. Druhna Ola Bęczkowska wraz z bratem Bartusiem, naszym najmłodszym zuchem, z dumą opowiedziała o swoim pra pradziadku, który był ułanem i służył w polskiej kawalerii. Za swoje bohaterskie czyny otrzymał Krzyż Virtuti Militari, co potwierdza pamiątkowa tablica na rodzinnym grobie państwa Stawiarskich.
Symboliczny znicz zapaliliśmy również przed popiersiem Józefa Piłsudskiego, znajdującym się na placu Biblioteki Publicznej w Jakubowicach. Znajduje się tam również pamiątkowa tablica z opisem pobytu Józefa Piłsudskiego oraz 1 Pułku Piechoty Legionów w Jakubowicach i okolicy, w czasach I wojny światowej.
W Sobótce zuchy upamiętniły bohaterów walczących na ich terenach podczas II wojny światowej. Gromada zapaliła znicze pod tzw. „karabinami”, czyli znajdującym się w tej miejscowości Pomnikiem Batalionów Chłopskich. Pomnik ten odwiedzamy każdego roku z okazji Święta Zmarłych.
Naszą akcję pamięci o bohaterach narodowych zakończyliśmy przed Pomnikiem Niepodległościowym w Ożarowie.
Oddając hołd bohaterom i ofiarom tragedii, którzy ginęli za wolność i niepodległość Polski, uczestniczyliśmy w bardzo ciekawej lekcji historii.
dh pwd Mariola Krawczyk