Get Adobe Flash player
Harc-Potyczki, Sandomierz 20.02.2010

W sobotnie dopołudnie 20 lutego 2010 roku w auli Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Sandomierzu spotkali się zuchy, harcerze, instruktorzy, sympatycy i przyjaciele sandomierskiego Hufca ZHP. Jak co roku, po to, by świętować kolejną rocznicę urodzin twórcy skautingu gen. Roberta Baden-Powella i jego żony Olave Baden-Powell.

Dzień Myśli Braterskiej, bo tak brzmi nazwa harcerskiej uroczystości, to święto przyjaźni obchodzone w dniu 22 lutego każdego roku przez harcerzy i skautów na całym świecie. W roku 100-lecia harcerstwa, który przebiega pod hasłem Roku Służby, harcerskie spotkania mają szczególny charakter. Mocniej akcentowany jest bowiem motyw służby jako fundamentu harcerskiego wychowania. Służby, która mimo stuletniej tradycji nadal jest aktualną wartością i nie można o niej zapominać.

Podczas hufcowych obchodów Dnia Myśli Braterskiej zuchowe i harcerskie środowiska reprezentowane były przez  - 11 GZ "Ekoludki", 14 GZ "Leśne Ludki", 18 GZ "Leśne Duszki", 19 GZ "Przyjaciele Ekoludka", 20 ŚDH "Nadwiślańskie Trampy", 22 DH "Słoneczny Patrol", 23 DH "Wichry", 24 DH im. S. Żeromskiego. 

W pierwszej części spotkanie miało uroczysty charakter, bowiem Zuchy z 11 GZ "Ekoludki" z Pisar złożyły Obietnicę Zuchową, a dh. phm. Teresa Czerwińska otrzymała czerwoną podkładkę - oznakę zdobycia stopnia harcmistrzyni. Znaczki nowym Zuchom wręczali obecni instruktorzy, przyjaciele i sympatycy sandomierskich harcerzy - komendantka Hufca hm. Ewa Miękina, członkini komendy Hufca hm. Urszula Chabel, burmistrz Sandomierza Jerzy Borowski, przewodniczący Rady Miasta Tadeusz Frańczak, radny Marceli Czerwiński.

Głównym punktem był turniej wiedzy, nie tylko harcerskiej, pod hasłem "Harc-potyczki" który sprawnie poprowadziła dh. pwd. Izabela Lamparska. Po wyczerpaniu puli pytań i podsumowaniu wyników wyłonieni zostali zwycięzcy. Wszyscy otrzymali pamiątkowe nagrody. Jak to na urodzinach bywa nie zabrakło życzeń, tortu, słodkiego poczęstunku i wspólnej fotografii. Spotkanie zakończyło się braterskim uściskiem dłoni i słowami życzeń wspaniałej harcerskiej przygody.

 

 

Serdecznie dziękuję za przygotowanie i pomoc w organizacji spotkania dh. hm. Januszowi Chablowi, dh. hm. Czesławowi Rączkiewiczowi, dh. hm. Urszuli Chabel, dh. pwd. Izabeli Lamparskiej, dh. Annie Szczęch, dh. Mariuszowi Brzoskiemu, dh. Dorocie Jurkowskiej.

 

hm. Ewa Miękina, komendantka hufca

 relacja ze strony Radia Kielce