Zbiórka Harcerska

ZBIÓRKA HARCERSKA – Dzień Myśli Braterskiej – OTWARCIE WYSTAWY „Harcerstwo Sandomierskie w czarno-białej fotografii 1912 – 1992”
hm. Urszula Chabel

22 lutego, w Dniu Myśli Braterskiej, w Sandomierskim Ratuszu odbyła się uroczysta zbiórka instruktorów Hufca ZHP Sandomierz. Przyjechali z różnych stron Polski, w różnym wieku i z różnymi harcerskimi doświadczeniami, aby świętować 112 lat harcerstwa sandomierskiego i wziąć udział w otwarciu wystawy: „Harcerstwo Sandomierskie w czarno-białej fotografii 1912 – 1992”. 

Harcerstwo i jego wartości noszą cały czas w sercu …                                 

Wspólnie odśpiewany Hymn Harcerski i ciepłe powitanie Komendantki Hufca druhny pwd. Jolanty Ziarko otworzyło to niezwykłe harcerskie święto. Modlitwę za zmarłych instruktorów hufca odmówił ks. Dariusz Sidor. Gawędy wprowadzające do tematu zbiórki przygotowali członkowie Komisji Historycznej Hufca hm. Ewa Miękina oraz przewodniczący KH hm. Witold Targowski. Harcerstwo to okres pełen  wrażeń, przygód i cudownych kontaktów z ludźmi w szarych i zielonych mundurach. Udowodnili to instruktorzy biorący udział w tej międzypokoleniowej harcerskiej  zbiórce. Spotkali się by wspólnie przytulać harcerskie wspomnienia.

 

Druhna hm. Anna Michalska związana z harcerstwem od 2 kwietnia 1945 roku wspominała swoją pracę w I Drużynie Harcerek im. Emilii Plater. Dokładnie pamięta jak 28 lipca 1947 roku złożyła Przyrzeczenie Harcerskie, na obozie w miejscowości Niemaszchleba (obecna  nazwa to: Chlebowo, powiat Gubin nad Odrą), w obecności Komendantki Drużyn Żeńskich Hufca Sandomierz dh hm. Lidii Kolasy. Z tamtego wydarzenia do dziś nosi na mundurze krzyż harcerski o numerze 833, a w kieszeni trzyma małe pudełeczko z węglikiem z tamtego ogniska. Kocha harcerskie piosenki, często je nuci i na bieżąco uzupełnia swój śpiewnik nowymi.  Druh hm. Janusz Orawiec opowiedział jak, jako komendant Hufca Sandomierskiego w latach siedemdziesiątych, szukał miejsca na obóz Harcerski na Mierzei Wiślanej. W tym roku właśnie w lipcu minie 50 lat Obozów Harcerskich w Przebrnie k/Krynicy Morskiej. O udziale sandomierskich harcerzy w akcjach ZHP: w „Operacji 1001-Frombork ” oraz „Bieszczady 40 ” dowiedzieliśmy się od druha hm. Stanisława Adamczaka. 

 

To wspólne przytulnie wspomnień przerywane było starymi harcerskimi piosenkami w wykonaniu druhny Renaty i druha Maćka Niemczyckich i wszystkich obecnych instruktorów i gości. Swoimi wspomnieniami podzielili się również dh hm. Mariusz Kowalik,  druhna hm. Urszula Chabel, dh phm. Mariusz Jerka, a druh hm. Krzysztof  Klimkiewicz  przekazał Komendzie Hufca „Pismo Harcerskie – „Harcerz ” z 1918 roku. Instruktorzy z Komendy Kieleckiej Chorągwi ZHP druhowie hm. Andrzej Rembalski i hm. Adam Massalski podziękowali za zaproszenie i pogratulowali zorganizowania tak wspaniałej uroczystości. Słowa uznania i podziękowań skierował do obecnych na zbiórce Przewodniczący Rady Miasta Sandomierza Pan Andrzej Bolewski. Nad sprawnym przebiegiem harcerskiej  zbiórki czuwał dh hm. Janusz Chabel.

 

Na drugą część zbiórki, do sali ekspozycyjnej  sandomierskiego ratusza  zaprosił kurator wystawy „Harcerstwo Sandomierskie w czarno-białej fotografii 1912 – 1992” – Pan Piotr Kusal. Tam też nastąpiło uroczyste otwarcie wernisażu przez Burmistrza Miasta Sandomierza Pana Pawła Nedźwiedzia i organizatorów, poprzez symboliczne rozwiązanie harcerskiego węzła. 900 czarno – białych fotografii  przedstawia działania sandomierskich harcerzy i harcerek  na przestrzeni 80 lat. Oglądając zdjęcia, pamiątki i kroniki czujemy się dumni, że mogliśmy tak jak oni z tych zdjęć z przed wielu lat, przeżyć przygodę, jaką jest harcerstwo.

Komisja Historyczna przy  KH ZHP w Sandomierzu dziękuje wszystkim harcerzom i instruktorom za pomoc w zorganizowaniu tego niezwykłego wernisażu!